Data publikacji w serwisie:

EPICUR się poszerza

Uniwersytet Południowej Danii został nowym, dziewiątym członkiem EPICUR. Oficjalnie, duńska uczelnia dołączy do dotychczasowych członków jednego z 17 uniwersytetów europejskich w październiku 2022 r. Tym samym EPICUR rozszerzy się o 27 tys. studentów i blisko 4 tys. pracowników.

Jak mówi prorektor UAM ds. współpracy międzynarodowej, prof. Rafał Witkowski: - To rozszerzenie wynika z kilku aspektów. Pierwszy z nich to kwestia oceny naszego wniosku przez ekspertów KE, kiedy złożyliśmy go prawie trzy lata temu. Wtedy eksperci uznali, że uczelnie będące członkami naszego konsorcjum pokrywają cały obszar Europy, oprócz Skandynawii. Zalecono nam, abyśmy rozszerzyli się na ten obszar. Po wewnętrznych dyskusjach zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy jeden z uniwersytetów duńskich. University of Southern Denmark był również tym zainteresowany, stąd też to małżeństwo wynikające z zainteresowania obu stron.

Rektor SDU, Jens Ringsmose, dodaje: - Przystąpienie do sojuszu EPICUR oznacza odgrywanie wiodącej roli w przyszłości europejskiej edukacji i badań. Dziewięć uniwersytetów będzie w stanie odnieść znaczne korzyści z ich wzajemnego zaangażowania w ciągły rozwój projektu”.

W tej chwili w skład konsorcjum EPICUR wchodzą:

oUniversity of Amsterdam (Holandia),

oAristotle University of Thessaloniki (Grecja),

oUniversity of Freiburg (Niemcy),

oUniversity of Haute-Alsace (Francja),

oKarlsruher Institut für Technologie (Niemcy),

oUniversity of Natural Resources and Life Sciences in Vienna (Austria),

oUniversity of Strasbourg (Francja),

oUniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497