UAM w rankingu QS World University Rankings: Europe 2025

W drugiej edycji QS World University Rankings: Europe 2025 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął 15 miejsce w regionie Europy Wschodniej. Natomiast biorąc pod uwagę cały kontynent, UAM uplasował się na 258 miejscu.

W rankingu mogą uczestniczyć instytucje z krajów członkowskich Rady Europy. Ranking powstał w oparciu o następujące kryteria: Research and Discovery (45%), Global Engagement (25%), Employability and Outcomes (20%), Learning Experience (5%), Sustainability (5%). W rankingu sklasyfikowano 684 uniwersytety znajdujące się w 42 europejskich lokalizacjach, w  tym 32 uczelnie wyższe z Polski.

EUROPA

Na podium uniwersytetów europejskich znalazły się kolejno: ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology, Imperial College London, University of Oxford.

W rankingu europejskim UAM najlepiej wypadł pod względem wskaźnika International Research Network oznaczającego międzynarodowe partnerstwa badawcze, których efektem są publikacje (136. miejsce) oraz ze względu na wskaźniki Faculty Student Ratio (146. miejsce), Inbound Exchange Students (153. miejsce), Sustainability (190. miejsce).

POLSKA

W Polsce Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął 4 miejsce za Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim i Politechniką Warszawską.

Na tle polskich uczelni UAM wyróżniają wskaźniki: International Faculty Ratio (2. miejsce w Polsce), International Research Network (2.), Citations per Paper (3.), Academic Reputation (4.), International Student Diversity (4.) oraz Sustainability (4.).

Ze szczegółowymi wynikami rankingu można zapoznać się pod linkiem European University Rankings 2025 | Top Universities