Poznańska Nagroda Literacka po raz drugi
Wiadomość, opublikowana 10-05-2016

Poznańska Nagroda Literacka to wyróżnienie, które jest fundowane wspólnie przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań. W 2015 roku, pierwszą edycję Nagrody, składającej się z dwóch wyróżnień: Nagrody im. Adama Mickiewicza (za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury) oraz Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, wygrali: Zbigniew Kruszyński (Nagroda im. Adama Mickiewicza) oraz Kira Pietrek (Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka). Na konferencji prasowej, która odbyła się 27 kwietnia 2016 roku, JM Rektor UAM, prof. Bronisław Marciniak oraz Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, ogłosili laureata oraz nominowanych w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został Erwin Kruk, natomiast nominowani do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka to:
Magdalena Kicińska, autorka książki „Pani Stefa”
Jakub Małecki, autor książki „Dygot”
Marta Olesik, autorka książki „Mieszczanin na górze Moria. Søren Kierkegaard, nowoczesny podmiot i oswajanie absolutu”

Laureatów wyłania Kapituła w składzie: prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Jarosław Mikołajewski, prof. Piotr Śliwiński (przewodniczący), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prof. Szymon Wróbel. Wręczenie nagród i ogłoszenie zwycięzcy Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nastąpi 5 maja 2016 roku w Auli Lubrańskiego Collegium Minus.

Program uroczystości wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej:
5 maja 2016
g. 14 WRĘCZENIE NAGRÓD
UAM Collegium Minus – Aula Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1 / wstęp: zaproszenia
g. 18 WIECZÓR AUTORSKI LAUREATÓW I NOMINOWANYCH Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu / prowadzenie: Jerzy Sosnowski
Sala Wielka, ul. Św. Marcin 80 /wstęp: zaproszenia i bezpłatne wejściówki dostępne w kasie CK ZAMEK od 26.04.2016

Fot. Maciej Męczyński, Życie Uniwersyteckie