Socjolingwista, dialektolog, językoznawca – Medal dla prof. Petera Trudgilla
Wiadomość, opublikowana 29-09-2017

22 września (w piątek) 2017 roku w Gabinecie Rektora UAM, odbyła się uroczystość wręczenia medalu „Za Zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu” profesorowi Peterowi Trudgillowi. Akademik z Wielkiej Brytanii jest poważanym autorytetem w dziedzinie dialektologii i socjolingwistyki. Prowadził badania polowe w Wielkiej Brytanii, Grecji i Norwegii. Wygłaszał wykłady na uczelniach w większości krajów Europy, jak również w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kolumbii, Australii, Nowej Zelandii, Indii, Tajlandii, Hongkongu, Fidżi, Malawi i Japonii.
Współpraca profesora Petera Trudgilla z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a przede wszystkim z Instytutem Filologii Angielskiej, a później Wydziałem Anglistyki, sięga lat 80. XX wieku i trwa do dziś. Wręczone wyróżnienie jest wyrazem uznania dla tej współpracy.

- Jego osobiste zaangażowanie, otwartość i życzliwość owocuje nie tylko wieloma kontaktami, ale również trwałymi więzami partnerstwa i przyjaźni – mówi Jego Magnificencja Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki.
- Profesor Trudgill popularyzuje także tematykę związaną z językiem polskim jako największym obcym językiem w Wielkiej Brytanii. W latach 80., gdy zagraniczne staże nie były łatwo dostępne dla naukowców z UAM, prof. Trudgill służył radą i wspierał naukowe projekty tych, którzy prowadzili badania na Uniwersytetach w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu powstawały prace doktorskie i rozprawy habilitacyjne na UAM – mówiła w laudacji Dziekan Wydziału Anglistyki, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk.
Przytoczyła także anegdotę – Gdy pisał tekst o języku polskim, dostałam wieczorem takiego e-maila:
„There are now 546,000 people in Britain who are native Speakers of Polish. It is, they say, the second largest language in England…
I shall have to start learning it.
Dobranoc.
Peter” – dodaje prof. Dziubalska-Kołaczyk.