44 Finał Olimpiady Geograficznej i 100 rocznica Polskiego Towarzystwa Geograficznego
Wiadomość, opublikowana 13-02-2018

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM zaprasza od  9 do 11 lutego na 44 finał Olimpiady Geograficznej. Podczas części pisemnej 10 lutego, uczestnicy będą rozwiązywać test, najlepsi w części ustnej 11 lutego zmierzą się w quizie geograficznym. W tym roku w Olimpiadzie Okręgowej weźmie udział 65 uczniów wielkopolskich liceów, w tym 27 uczniów z Poznania. Wszyscy są laureatami eliminacji szkolnych. Walczyć będą o tytuły najlepszych geografów, a także zwolnienie z egzaminu dojrzałości. Udział w Olimpiadzie to także okazja do zwiedzenia różnych zakątków nie tylko Polski, ale i świata. Krajowy finał Olimpiady odbędzie się w  kwietniu w Zamościu. Najlepsi geografowie z całego świata spotkają się w Kanadzie.

Przewodniczącym Komitetu Okręgowego jest prof. dr hab. Andrzej Kostrzewski polski geograf i geolog, dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych w latach 1996-2004, teraz przewodniczy Komitetowi Nauk Geograficznych PAN. Olimpiada Geograficzna  odbywa się od 1974 roku. Jej inicjatorką była prof. Anny Dylikowa- polski geograf i geomorfolog. Ma na celu upowszechnianie wiedzy geograficznej wśród polskiej młodzieży. W 2017 Polska uplasowała się na pierwszym miejscu zawodów drużynowych w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, przed uczniami z Rumunii i Stanów Zjednoczonych. Wśród reprezentantów 41 państw całego świata, to właśnie Polacy okazali się najlepsi z geografii! W tym roku przypada 100 rocznica utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W styczniu 2018 roku  Sejm przyjął Uchwałę w sprawię uczczenia tej rocznicy. Olimpia zakończy się w niedziele po części ustnej, ok. godz. 13:30.