Filologia, specjalność arabistyka
studia I stopnia (licencjackie), stacjonarne
Orientacyjny limit miejsc: 30
Opis studiów
Program studiów arabistycznych I stopnia ukierunkowany jest na intensywne nauczanie języka arabskiego (współczesnego języka standardowego oraz jednego z jego dialektów). Nauka języka kończy się uzyskaniem kompetencji na poziomie B2. Podczas studiów licencjackich studenci zdobywają także wszechstronną wiedzę w zakresie historii, kultury i religii świata arabskiego w ramach szerokiej oferty zajęć obowiązkowych i fakultatywnych. Studenci mają ponadto możliwość skorzystania z oferty wyjazdów zagranicznych do partnerskich jednostek akademickich (Paryż, Stambuł, Granada, Lund).
Atuty kierunku
- intensywna nauka jednego z najważniejszych języków świata (ok. 300 mln użytkowników rodzimych, ok. 130 mln posługujących się nim jako obcym, status urzędowy w 25 państwach), o ważnej roli liturgicznej i kulturotwórczej w świecie islamu (ok. 1/4 ludzkiej populacji),
- nacisk na współczesny język standardowy (MSA) wspólny dla całego świata arabskiego przy jednoczesnej nauce lokalnego dialektu,
- wachlarz przedmiotów filologicznych, kulturoznawczych i praktycznych.
Specjalności w ramach kierunku
Na kierunku nie wyodrębniono specjalności.
Wybrane przedmioty na studiach
- Praktyczna nauka języka arabskiego,
- Gramatyka języka arabskiego,
- Język dyplomacji w świecie arabskim,
- Dialekt języka arabskiego,
- Literatura arabska (klasyczna i współczesna),
- Dzieje krajów arabskich,
- Islam,
- Mniejszości religijne i etniczne w świecie arabskim,
- Prawo muzułmańskie i świeckie w świecie arabskim,
- Sztuka arabsko-muzułmańska.
Praca po studiach
Dzięki znajomości standardowego języka arabskiego absolwenci poznańskiej arabistyki znajdują zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach, placówkach dyplomatycznych oraz biurach tłumaczeń.
Filologia, specjalność arabistyka
studia II stopnia (magisterskie), stacjonarne
Orientacyjny limit miejsc: 10
Opis studiów
Program studiów arabistycznych II stopnia ukierunkowany jest na intensywne nauczanie standardowego języka arabskiego na poziomie zaawansowanym. Nacisk położony jest też na specjalistyczne zajęcia w dwóch prowadzonych równolegle ścieżkach: tłumaczeniowej oraz filologicznej. Studenci mają ponadto możliwość skorzystania z oferty wyjazdów zagranicznych do partnerskich jednostek akademickich (Paryż, Stambuł, Granada, Lund).
Atuty kierunku
- pogłębienie znajomości języka arabskiego,
- szeroka oferta przedmiotów w ramach ścieżek: tłumaczeniowej (np. tłumaczenia ustne, arabski język specjalistyczny, język i kultura biznesu) i filologicznej, która przygotowuje do profesjonalnej pracy naukowej nad arabskimi tekstami źródłowymi, w tym rękopisami.
Specjalności w ramach kierunku
Na kierunku nie wyodrębniono specjalności.
Wybrane przedmioty na studiach
- Praktyczna nauka języka arabskiego,
- Teoria przekładu i tłumaczenia tekstów,
- Tłumaczenia ustne,
- Arabski język specjalistyczny,
- Język i kultura i biznesu w świecie arabskim,
- Źródłoznawstwo arabskie,
- Społeczeństwo arabskie,
- Wstęp do kodykologii,
- Wykład monograficzny.
Praca po studiach
Dzięki znajomości standardowego języka arabskiego większość absolwentów poznańskiej arabistyki znajduje zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach, polskich firmach utrzymujących kontakty z partnerami arabskimi, placówkach dyplomatycznych oraz biurach tłumaczeń. Absolwenci ukierunkowani filologicznie-naukowo mogą, pod warunkiem kontynuacji studiów na poziomie doktoranckim, znaleźć zatrudnienie na uniwersytetach i w instytucjach badawczych.