Filologia, specjalność językoznawstwo komputerowe
studia I stopnia (licencjackie), stacjonarne
Opis studiów
Co krok stykamy się z różnymi formami zasobów językowych: tradycyjnymi tekstami drukowanymi, cyfrowymi na różnych typach nośników elektronicznych, z nagraniami wypowiedzi mówionych lub materiałami filmowymi przedstawiającymi komunikację językową, a przechowywanymi w archiwach, bibliotekach i repozytoriach. Powstają one nie tylko na uczelniach i w instytucjach zajmujących się archiwizacją danych. Tworzą je również firmy związane z przetwarzaniem i udostępnianiem informacji, w tym najwięksi udziałowcy rynku informatycznego i medialnego. Znajdują one zastosowania jako bazy wiedzy specjalistycznej, w systemach rozpoznawania i syntezy mowy, w rozpoznawania mówców, jak i w badaniach marketingowych, w analizach mediów, i w wielu innych obszarach. Studenci kierunku zdobędą podstawy wiedzy o języku naturalnym i o tym, jak mechanizmy przetwarzania językowego funkcjonują u człowieka.
Od kandydatów oczkujemy znajomości języka angielskiego na poziomie min. B1.
Atuty kierunku
- Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy łączą wiedzę o języku z umiejętnością posługiwania się komputerowymi narzędziami jego przetwarzania i analizy.
- Nauczysz się projektować systemy dialogowe, zrozumieją jak działa synteza i rozpoznawanie mowy i mówców.
- Dowiesz się, jak wydobywać informację z repozytoriów i korpusów, jakimi środkami przetwarzać i analizować teksty pisane i mówione, a także towarzyszącą mowie gestykulację.
Specjalność w ramach kierunku
Nie wyodrębniono specjalności.
Wybrane przedmioty na studiach
- Psychologia komunikacji międzyludzkiej
- Interkulturowe problemy komunikacji i użycia języka
- Lingwistyczna eksploracja Internetu
- Fonetyka i fonologia
- Język a logika
Praca po studiach
- Środki masowego przekazu
- Gospodarka i sektor usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury
- Badacz