Fizyka medyczna
studia I stopnia (licencjackie), stacjonarne
Orientacyjny limit miejsc: 30
Opis studiów
Fizyka medyczna to interdyscyplinarny kierunek studiów łączący fizykę i medycynę, wykorzystujący metody fizyczne w diagnostyce i terapii medycznej. Zakres wiedzy w ramach tego kierunku obejmuje szeroki wachlarz zagadnień fizyki poczynając od mechaniki, poprzez fizykę jądrową i techniki radiacyjne, a kończąc na najnowszych metodach diagnostyki obrazowej (tomografia komputerowa, pozytronowa tomografia emisyjna czy obrazowanie magnetycznym rezonansem jądrowym). W trakcie studiów student ma możliwość doprecyzowania swoich zainteresowań poprzez wybór przedmiotów z zakresu zaawansowanych metod fizyki medycznej lub nanomedycyny. Zajęcia kliniczne odbywają się w wyspecjalizowanych jednostkach medycznych (np. Wielkopolskie Centrum Onkologii, Affidea, Szpital Wojewódzki w Poznaniu).
Atuty kierunku
Postęp technik diagnostycznych i terapeutycznych opiera się na najnowszych osiągnięciach fizyki, dlatego ważnym członkiem zespołu medycznego jest fizyk medyczny. Zadaniem jego jest nie tylko udział w planowaniu terapii, ale także obsługa urządzeń diagnostycznych i przygotowanie ich do badań. Fizyk medyczny posiada umiejętności pozwalające na współpracę z personelem medycznym w zakresie procesu diagnostycznego, terapeutycznego oraz prowadzenia badań naukowych.
Specjalności w ramach kierunku
Na kierunku nie wyodrębniono specjalności.
Wybrane przedmioty na studiach
- Wstęp do fizyki medycznej,
- Dozymetria,
- Fizjologia z elementami histologii,
- Fizyka,
- Metody fizyki w diagnostyce i terapii medycznej (I i II),
- Elektronika,
- Biochemia,
- Fizyka procesów biologicznych,
- Anatomia w obrazowaniu medycznym,
- Diagnostyka i terapia kliniczna.
Praca po studiach
Absolwent kierunku fizyka medyczna Wydziału Fizyki UAM ma możliwość podjęcia pracy w pracowniach diagnostycznych oraz u producentów i dystrybutorów wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego.
Studia wyróżnione certyfikatem Studia z Przyszłością 2019
Fizyka medyczna
studia II stopnia (magisterskie), stacjonarne
Orientacyjny limit miejsc: 20
Opis studiów
Fizyka medyczna to interdyscyplinarny kierunek studiów łączący fizykę i medycynę, wykorzystujący metody fizyczne w diagnostyce i terapii medycznej. Postęp technik diagnostycznych i terapeutycznych opiera się na najnowszych osiągnięciach fizyki, dlatego ważnym członkiem zespołu medycznego jest fizyk medyczny. Zadaniem jego jest udział w planowaniu terapii, obsługa urządzeń i przygotowanie ich do badań diagnostycznych. Fizyk medyczny posiada umiejętności pozwalające na współpracę z personelem medycznym w zakresie procesu diagnostycznego, jak i terapeutycznego (np. planowanie leczenia metodami radioterapii lub brachyterapii pacjentów z chorobami nowotworowymi) oraz prowadzenia badań naukowych.
Atuty kierunku
Kierunek odpowiada na potrzeby pracodawców poszukujących specjalistów poruszających się w obszarze fizyki i medycyny, którzy posiadają wiedzę z zakresu obu tych dziedzin. W trakcie studiów student ma możliwość doprecyzowania zainteresowań poprzez wybór przedmiotów z zakresu zaawansowanych metod fizyki medycznej lub nanomedycyny. Atutem kierunku są także zajęcia kliniczne, które odbywają się w wyspecjalizowanych jednostkach medycznych.
Specjalności w ramach kierunku
Na kierunku nie wyodrębniono specjalności.
Wybrane przedmioty na studiach
- Metody obrazowania w medycynie,
- Komputerowe metody wspomagania diagnostyki medycznej,
- Pracownia fizyki medycznej,
- Nanostruktury w medycynie,
- Patofizjologia człowieka,
- Terapia radiacyjna,
- Ochrona radiologiczna,
- Telemedycyna,
- Diagnostyka i terapia kliniczna,
- Neurofizjologiczne metody badań mózgu.
Praca po studiach
Absolwent kierunku fizyka medyczna Wydziału Fizyki UAM ma możliwość podjęcia pracy w pracowniach diagnostycznych oraz u producentów i dystrybutorów wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego. Po ukończeniu studiów fizyka medyczna, II-giego stopnia uzyskuje możliwość rozpoczęcia specjalizacji zawodowej w renomowanych jednostkach medycznych lub kontynuacji nauki na studiach doktoranckich.
Studia wyróżnione certyfikatem Studia z Przyszłością 2019