Neurobiologia
studia II stopnia (magisterskie), stacjonarne
Orientacyjny limit miejsc: 40
Opis studiów
Neurobiologia to powołany w 2015 roku interdyscyplinarny kierunek studiów II stopnia prowadzony obecnie przez cztery poznańskie uczelnie: Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Wychowania Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu oraz od nowego roku akademickiego Wydział Lekarski I Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Neurobiologia jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, zajmującą się budową i funkcjonowaniem pojedynczych komórek nerwowych (neuronów) i ich złożonych układów (mózg, rdzeń kręgowy).
Atuty kierunku
Studia na kierunku neurobiologia obejmują bardzo szeroki wachlarz przedmiotów. Studenci poznają najnowocześniejsze metody badania mechanizmów prawidłowego i nieprawidłowego funkcjonowania mózgu, w tym chorób układu nerwowego oraz możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w terapii eksperymentalnej. Ponadto należy podkreślić wyjątkowość warunków realizacji unikatowego programu studiów, który łączy wzajemnie uzupełniającą się wiedzę i kompetencje Pracowników różnych Jednostek naukowo-dydaktycznych.
Specjalności w ramach kierunku
Na kierunku nie wyodrębniono specjalności.
Wybrane przedmioty na studiach
- Neurofizjologia,
- Układ nerwowy bezkręgowców,
- Neurogenetyka,
- Neuroanatomia kręgowców,
- Neurologia i neurochirurgia,
- Biologiczne mechanizmy zachowania,
- Neuroendokrynologia,
- Neuromotoryka,
- Rozwój układu nerwowego człowieka,
- Sieci neuronowe i neuroobrazowanie.
Praca po studiach
Absolwenci kierunku neurobiologia są kompleksowo przygotowani do podjęcia pracy naukowo-badawczej i specjalistycznej w:
- jednostkach naukowych,
- naukowo-dydaktycznych,
- laboratoriach diagnostycznych i biomedycznych,
- placówkach weterynaryjnych,
- firmach o profilu biologicznym, farmaceutycznym i biotechnologicznym i innych,
zarówno w kraju, jak i zagranicą, których działalność wiąże się z wykorzystaniem wiedzy o funkcjonowaniu układu nerwowego.