Data publikacji w serwisie:

Zmiany w obszarze romantycznej samotności i satysfakcji ze związku. Publikacja dr hab. Katarzyny Adamczyk

25 kwietnia br. w prestiżowym czasopiśmie Developmental Psychology ukazał się artykuł dr hab. Katarzyny Adamczyk (Wydział Psychologii i Kognitywistyki UAM) pt. „Patterns of Intimacy Crisis Resolution and Their Associations With Romantic Loneliness in Polish and U.S. Young Adults”. Praca opublikowana została w otwartym dostępie – zapraszamy do lektury.

Artykuł jest efektem realizacji poprzedniego grantu NCN (UMO-2014/13/B/HS6/01382), w którym dr hab. Katarzyna Adamczyk, prof. UAM, wraz z prof. Chrisem Segrinem z University of Arizona (USA) analizowała na przestrzeni trzech lat ścieżki rozwojowe młodych dorosłych w Polsce i w USA w odniesieniu do statusu związku, tzn. życia w pojedynkę i życia w związku.

Wyniki badania przedstawione w artykule pokazują, iż młodzi dorośli w zależności od tego, czy stale żyją w pojedynkę lub w związku, lub przeciwnie, przechodzą od życia w pojedynkę do życia w związku lub od życia w związku do życia w pojedynkę, doświadczają zmian w obszarze romantycznej samotności oraz satysfakcji ze związku. Co więcej, te cztery ścieżki w nieco odmienny sposób wiążą się z romantyczną samotnością oraz satysfakcją ze związku u młodych dorosłych żyjących w Polsce i w USA.

Dzięki dofinansowaniu ze środków programu UAM „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” artykuł ukazał się w otwartym dostępie i jest dostępny dla wszystkich bez ograniczeń. Zachęcamy do zapoznania się z treścią:

Prof. UAM dr hab. Katarzyna Adamczyk „Patterns of Intimacy Crisis Resolution and Their Associations With Romantic Loneliness in Polish and U.S. Young Adults” (.pdf)