Data wydarzenia:

Wykład Otwarty „Przyszłość nadchodzi – SpaceX”

26 maja 2023 r. w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne odbędzie się Wykład Otwarty pt. „Przyszłość nadchodzi – SpaceX”, który wygłosi prof. UAM dr hab. Wojciech Dimitrow.

Wykład odbędzie się dwa razy w ciągu dnia – o godz. 19:30 i 21:00. Udział jest bezpłatny, jednak wymaga jest wcześniejsza rejestracja:

Zarejestruj się na wydarzenie!

W ostatnich dwóch dekadach prywatne firmy włączyły się w podbój kosmosu. Wiodącą firmą w tej dziedzinie jest SpaceX. Zrewolucjonizowała ona rynek dostarczania ładunków na orbitę wokółziemską, wprowadzając rakietę Falkon 9. Jest to pierwsza rakieta wielokrotnego użytku. Już teraz firma SpaceX dominuje w liczbie wystrzelonych rakiet. Kolejnym dużym sukcesem SpaceX jest budowa i wprowadzenie do użytku statku Crew Dragon, pozwalającego dostarczać ludzi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dalsze plany są ambitne, aktualnie rozwijany i testowany jest system Starship. Jest to 120 metrowa dwuczłonowa rakieta wielokrotnego użytku. W razie sukcesu system będzie zdolny do dostarczania ludzi i ładunków na Księżyc i Marsa.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie Wydziału Fizyki UAM: https://www.fizyka.amu.edu.pl/wydarzenia/wydarzenia-wydzialu/seminaria-wyklady/2023/wyklad-otwarty-ioa-26.05.23