Filozofia
studia I stopnia (licencjackie), stacjonarne
Orientacyjny limit miejsc: 80
Opis studiów
Studia filozoficzne uczą sprawnie formułować najtrudniejsze nawet myśli oraz zrozumieć poglądy innych. Pytania o kondycję człowieczeństwa, o istotę otaczającej nas rzeczywistości, o sens i znaczenie obserwowanych fenomenów społecznych są zawsze aktualne. Umiejętność znalezienia na nie odpowiedzi pozwala porządkować, a także tłumaczyć świat. Metafizyka? Gender? Polityka? Nie straszymy, wyjaśniamy! Co semestr oferujemy kilkanaście przedmiotów fakultatywnych, umożliwiających rozwój indywidualnych zainteresowań.
Atuty kierunku
Studenci filozofii mają szansę uczestniczyć w konferencjach, kołach naukowych oraz wziąć udział w wymianach stypendialnych MOST i Erasmus+ (29 europejskich uczelni partnerskich). Prowadzimy Studenckie Grupy Badawcze, umożliwiające rozwój zainteresowań pod opieką kadry naukowej. Wydajemy studenckie czasopismo naukowe „Preteksty”. Studia można rozszerzyć o specjalność nauczycielską. Po ukończeniu studiów oferujemy kontynuację nauki na studiach magisterskich w naszym Instytucie.
Specjalności w ramach kierunku
- Etyka,
- Zarządzanie wiedzą,
- Życie publiczne.
Wybrane przedmioty na studiach
- Epistemologia,
- Estetyka,
- Etyka,
- Filozofia Dalekiego Wschodu,
- Filozofia społeczna i polityczna,
- Historia filozofii,
- Logika,
- Metodologia,
- Ontologia,
- Retoryka z erystyką.
Praca po studiach
Absolwenci kierunku filozofia znajdą zatrudnienie m.in. przy opracowywaniu kodeksów etycznych, pisaniu i redagowaniu tekstów, a także w administracji publicznej i organizacjach pozarządowych. Dzięki umiejętnościom krytycznego myślenia oraz rozwiązywania złożonych problemów sprawdzają się jako liderzy zespołów pracowników.
Filozofia
studia II stopnia (magisterskie), stacjonarne
Orientacyjny limit miejsc: 40
Opis studiów
Pytania o kondycję człowieczeństwa, o istotę otaczającej nas rzeczywistości, o sens i znaczenie obserwowanych fenomenów społecznych są zawsze aktualne. Umiejętność znalezienia na nie odpowiedzi pozwala porządkować, a także tłumaczyć świat. Wiedząc, o co pytać, wiemy, dokąd zmierzamy. Od roku akademickiego 2018/2019 rekrutacja na studia II stopnia z Filozofii odbywa się na kierunek studiów Filozofia. Po pierwszym semestrze studenci mogą wybrać jedną z trzech specjalności (Etyka, Komunikacja społeczna, Życie publiczne) lub kontynuować studia na kierunku Filozofia.
Atuty kierunku
Wyposażymy Cię w narzędzia pozwalające sprawnie formułować najtrudniejsze nawet swoje myśli, zrozumieć myśli innych, przekonać tych innych do myśli swoich. Umiejętność logicznego, analitycznego myślenia, zdolność interpretacji fenomenów kultury, świadomość wyzwań współczesnego świata, otwartość na dialog – to wyznaczniki nowoczesnego humanisty, a także elastycznego i dynamicznego pracownika. Wyrazisz siebie i co więcej, zostaniesz zrozumiany.
Specjalności w ramach kierunku
- Etyka,
- Komunikacja społeczna,
- Życie publiczne.
Wybrane przedmioty na studiach
- Historyczne korzenie współczesności,
- Sztuka - konteksty prawdy świata,
- Feminizm,
- Współczesne teorie krytyczne,
- Psychologia w zarządzaniu i komunikacji,
- Współczesne systemy medialne,
- Filozofia środowiskowa.
Praca po studiach
Nauczyciel etyki i filozofii w szkołach średnich. Możliwość wejście na rynek pracy w zakresie m.in. PR i marketingu, mediów, HR.