Data publikacji w serwisie:

Konferencja naukowa "Krajobrazy pandemiczne"

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej: "Krajobrazy pandemiczne".

Wybuch pandemii Covid-19 spowodowanej koronawirusem Sars-Cov-2, to zjawisko o charakterze globalnym, które dotknęło praktycznie, aczkolwiek nie w równym stopniu, wszystkie aspekty naszego życia, począwszy od naszej codzienności przez sposoby funkcjonowania instytucji kultury po zarządzanie państwem.

Trudno wskazać obszary, które nie zostały naznaczone przez różne aspekty pandemii. Jeszcze rok temu żyliśmy w przeświadczeniu o stabilności świata, dzisiaj zmagamy się z nowym doświadczeniem: historycznym i – pod wieloma względami – tragicznym doświadczeniem globalnej epidemii. Od roku codzienność podporządkowana jest jej zmiennej, fluktuującej dynamice, która wystawia nas na próbę nowych zjawisk i podporządkowujących się jej rytmowi wyobrażeń, zdarzeń i zachowań. Wraz z rozwojem epidemii obserwowane są zmieniające się reakcje społeczne, dostosowujące się do aktualnej sytuacji, które zwięźle określić można za pomocą modelu osiowego: „dystans-bliskość”, “stacjonarne - zdalne”, „lęk – oswojenie”. etc. Czas pandemii to również wyzwanie, które skłania nas do namysłu nad sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy i jej zracjonalizowania. Organizatorzy konferencji wykorzystując metaforę „krajobrazów pandemicznych” pragną uchwycić i poddać refleksji różnorodność przejawów czasu pandemii. Przy czym w polu zainteresowania są, po pierwsze, już istniejące kulturowe obrazy pandemii – historyczne, literackie, malarskie, filmowe etc., które mogą mieć wartość porównawczą w skali globalnej oraz, po drugie, faktualne zjawiska wywołane obecnym wirusem Covid-19 w różnych obszarach społecznych, układające się w swoiste obrazy pandemiczne życia kulturowego, politycznego i gospodarczego.

Obszary już toczącego się “pandemicznego dyskursu” obejmują szeroko zakreślone problemy, obejmujące niemal wszystkie aspekty życia społecznego, aspektów prawnych, zdrowotnych, publicznych, politycznych i gospodarczych. Zapraszając na konferencję zawężamy je do trzech głównych zagadnień:

I. Kulturowe obrazy (krajobrazy) pandemii
Tytułowe „Krajobrazy pandemiczne” mogą przybierać różny wyraz: estetycznego namysłu nad wyłaniającym się w pandemii krajobrazem podporządkowanym grozie choroby, analiz sięgających do historycznych i literackich doświadczeń “czasów zarazy”, czy obrazów pandemii w przekazach medialnych. Dzisiejsza pandemia stawia na nowo pytanie o relację kultury i natury, w konsekwencji na nowo definiując pandemiczny krajobraz miejski i pożądaną przestrzeń leśną, racjonalizowanych w aspekcie ekologii, zmian klimatycznych i nowych technologii (w tym medycznych). To również obszar refleksji, w którym może zarysować się wizja krajobrazów postpandemicznych.
II. Pandemiczne obrazy życia społeczno-kulturowego
Pandemia wpłynęła znacząco na wszystkie aspekty życia, które wyznacza przede wszystkim zasada dystansu społecznego. To wektor dzisiejszego funkcjonowania jednostkowego i instytucjonalnego, który wymusza poszukiwanie nowych form działania: nauczanie zdalne, “zdalna kultura”, zdalne spotkania towarzyskie. Pandemia otworzyła nieoczekiwane dotąd możliwości “zdalnego” życia w izolacji. W sferze kultury oznacza to przeniesienie do Internetu tej aktywności i działalności, która dotąd wymagała obecności widza. Wobec niemożności wyjścia z domu, Internet stał się narzędziem komunikacji ze światem i aktywności kulturotwórczej.
III. Społeczno-polityczne wymiary pandemii
Pandemia oddziałuje wyraźnie na krajobraz społeczno-polityczny, zarówno w wymiarze krajowym jak i międzynarodowym. Jego wymiary, pandemiczne uwarunkowania i prognozy postpandemiczne, otwierają przed badaczami zjawisk politycznych szerokie pole analizy oraz predykcji. Globalna sytuacja kryzysowa skutkuje obserwowanymi już dzisiaj wyraźnie fenomenami, znajdującymi się w obszarze zainteresowań zarówno socjologii czy teorii polityki, jak też nauki o administracji publicznej wraz z całym spektrum pokrewnych nauk społecznych.

Koszt uczestnictwa obejmujący wsparcie informatyczne konferencji oraz publikację artykułu w monografii zbiorowej (20 pkt): 250 PLN.

Ważne daty:

- do 8 kwietnia 2021: termin nadesłania abstraktu;
- do 15 kwietnia 2021: autorzy abstraktów informowani są o decyzji komitetu programowego;
- do 23 kwietnia: termin wniesienia opłaty konferencyjnej;
- 6-7 maja: Konferencja on-line;
- do 31 maja: termin nadesłania pełnych tekstów (w wersji elektronicznej).

Zgłaszanie tekstów:

Referaty w języku polskim zostaną przyjęte na podstawie abstraktu (od 600 do 800 słów). Prosimy o padanie afiliacji.

Na abstrakty czekamy do 8 kwietnia 2021 r.
Prosimy o ich nadesłanie na adres:
konferencjagniezno@wp.pl

Jednostki organizacyjne:

Zakład Studiów Kulturowych Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- prof. dr hab. Beata Frydryczak
- prof. UAM dr hab. Maria Gołda Sobczak
- prof. UAM dr hab. Katarzyna Szewczyk Haake
- dr Mieszko Ciesielski
- dr Piotr Pawlak
- dr Sylwia Szykowna
- dr Emilia Twarowska-Antaczak
- mgr Maciej Kędzierski

Kontakt:

konferencjagniezno@wp.pl