Data publikacji w serwisie:

Badania nad śpiewem ptaków

Dr Michał Budka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajmuje się bioakustyką i właśnie otrzymał grant na badania konkurencji międzygatunkowej o przestrzeń akustyczną u ptaków. Projekt zaplanowany jest na 3 lata i będzie polegał na zbieraniu i analizie nagrań dźwięków ptaków.

Wszystkie zwierzęta konkurują ze sobą zarówno o zasoby, jak i przestrzeń akustyczną, która ma ogromne znaczenie dla efektywnego komunikowania się zwierząt, szczególnie ptaków. Dr Michał Budka z UAM chce zbadać czy i w jaki sposób różne gatunki ptaków konkurują o przestrzeń akustyczną między sobą oraz innymi zwierzętami, a ponadto jak wygląda mechanizm takiej konkurencji, czyli wypełniania akustycznej przestrzeni przez różne zwierzęta żyjące w tym samym środowisku.

Naukowiec planuje przeprowadzać swoje badania w 3 miejscach: w strefie tropikalnej, a dokładniej w Nigerii, w strefie borealnej w północnej Finlandii oraz w Białowieskim Parku Narodowym. Ostatnia lokalizacja uzależniona jest jeszcze od otrzymania zgody na przeprowadzenie badań, ponieważ władze Parku uważają rozmieszczenie rejestratorów za zbyt dużą ingerencję w przyrodę.

Doktor Budka prowadzi też projekt badawczy na temat nocnego śpiewu dziennych gatunków ptaków, który nie został do tej pory dobrze poznany.

Więcej o badaniach doktora Budki można dowiedzieć się z wywiadu przeprowadzonego przez Krzysztofa Smurę z Życia Uniwersyteckiego.