Na UAM powstało Centrum Badań Zaawansowanych

Centrum Badań Zaawansowanych – Człowiek i Społeczeństwo (CBZ) to nowa jednostka organizacyjna UAM powołana do podejmowania interdyscyplinarnych badań ujmowanych z perspektywy prawa, w zakresie tematów najbardziej nurtujących człowieka i społeczeństwo.

Jednym z takich tematów jest osiąganie standardów w realizacji praw człowieka związanych z pracą. Zagadnienia będą badane wspólnie przez naukowców specjalizujących się w prawie, socjologii, filozofii, psychologii czy historii.

Centrum jest wzorowane na podobnych instytucjach istniejących na świecie np. Instytucie Studiów Zaawansowanych w Nantes, gdzie nauka jest traktowana jako całość. Chcemy stworzyć środowisko pogłębionych, interdyscyplinarnych dyskusji. Takie bowiem podejście gwarantuje fundamentalność badań, możliwość osiągania cennych wniosków oraz aplikacyjność nauki – wyjaśnia dyrektor CBZ prof. Anna Musiała z Wydziału Prawa i Administracji.

CBZ ma być platformą współpracy naukowców z Polski i zagranicy, w szczególności z Francji. Jednostka współpracuje z uniwersytetami w Strasburgu i w Miluzie w ramach konsorcjum EPICUR.

Więcej na temat nowo powstałego centrum przeczytasz w artykule autorstwa Ewy Konarzewskiej-Michalak z „Życia Uniwersyteckiego”. Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej Centrum Badań Zaawansowanych.

Link do artykułu

Życzymy miłej lektury!