Data publikacji w serwisie:

W jakim kierunku rozwijają się inteligentne miasta?

Technologia cyfrowa towarzyszy mieszkańcom miast niemal na każdym kroku. Dzięki niej możemy wypożyczyć rower miejski, albo sprawdzić, czy tramwaj już wkrótce przyjedzie na przystanek. Często dopiero awaria systemów uświadamia nam jak bardzo funkcjonowanie miasta zależy od algorytmów.

Dr Michał Rzeszewski, badacz współczesnej przestrzeni miejskiej, naukowiec Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM razem z międzynarodowym zespołem bada, w jakim kierunku rozwijają się inteligentne miasta.

Naukowcy chcą się dowiedzieć, w jakim stopniu kod i algorytmy wpływają na zachowania społeczne oraz jak warunkują sposób zarządzania przestrzenią. Badacze skupią się m.in. na technologii rozszerzonej rzeczywistości łączącej świat materialny z wirtualnym. Mają w planach przeprowadzenie wywiadów z z programistami smart cities w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indiach i Korei Południowej.

Więcej o badaniu i inteligentnych miastach można dowiedzieć się z artykułu Ewy Konarzewskiej-Michalak opublikowanego w Życiu Uniwersyteckim.

Fot. Adrian Wyktora