Październikowy numer Życia Uniwersyteckiego

Zapraszamy do lektury październikowego wydania miesięcznika UAM. Numer jak zawsze dostępny jest zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej na Uniwersyteckie.pl.

„Za nami wyjątkowy i wymagający rok” – pisze, otwierając numer, JMR prof. Bogumiła Kaniewska:

– Wokół nas, w kraju, Europie, świecie dzieją się wydarzenia, które nie napawają optymizmem. Trudno cokolwiek prognozować, planować, ale „ludzka siła wyrasta ze słabości” pisał Ralph Waldo Emerson, dodając, że „nigdy nie osiągnięto niczego wielkiego bez entuzjazmu”. Tego entuzjazmu i siły w realizacji planów i marzeń życzę Państwu na nowy rok akademicki.

Tematem przewodnim numeru jest zakończona właśnie na UAM ewaluacja. O pierwsze refleksje, związane z tym największym i najważniejszym sprawdzianem, jaki przeszły polskie uczelnie wyższe, poprosiliśmy: prorektor prof. Katarzynę Dziubalską-Kołaczykprof. Józefa Doboszaprof. UAM Beatę Messyaszprof. UAM Jacka Wierzbickiegoprof. UAM Romana Gołębiewskiegoprof. Sławomira Breiteraprof. UAM Aldonę Żurek oraz prof. Romana Kubickiego.

A ponadto w numerze:

• Dr Ewelina Wieczorek-Szweda z Wydziału Chemii opowiada o swoich badaniach dotyczących zastosowania nanocząsteczek złota w leczeniu nowotworów. Dr Michał Halamus, historyk starożytności i epigrafik, przedstawi projekt, który będzie realizował na UAM.
  • Prof. Agnieszka Gajewska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej odpowie na pytanie czy „Lem był chory na Polskę”. Przypomnijmy, Pani Profesor jest autorką nominowanej do Nagrody Nike książki „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” i laureatką Nagrody Literackiej Gdynia.
  • Prof. Violetta Julkowska z Wydziału Historii jest pierwszą kobietą, która przewodniczy pracom Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów. U nas dzieli się spostrzeżeniami z prac Komisji.
  • Prof. Leszek Mrozewicz, wybitny humanista, uhonorowany doktoratem honoris causa UWr, barwnie opowiada o karierze epigrafika łacińskiego.
  • Prof. UAM  Krzysztof Zawierucha mówi o tym, jak studenci Wydziału Biologii doświadczali zmian klimatu na Spitsbergenie.
  • Prof. UAM Joanna Rękas z Instytutu Filologii Słowiańskiej ostrzega, że studiowanie w późniejszym wieku wzmaga głód wiedzy. A Zenon LenczewskiMirosława Hallilović opowiadają dlaczego warto studiować po 70.

I oczywiście dużo, dużo więcej.

Pobierz najnowszy numer:  https://bit.ly/3BL1y91