Data publikacji w serwisie:

SciVal Forum Polska na UAM

11 kwietnia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyło się spotkanie środowiskowe SciVal Forum Polska, organizowane przez Elsevier i Fundację edukacyjną „Perspektywy”. Seminarium dotyczyło nowego narzędzia analitycznego SciVal, które zostało udostępnione polskim uczelniom przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Seminarium ma przede wszystkim wyjść naprzeciw zmianom, które się pojawiają – nie tylko w Polsce, w świetle ustawy, która zbliża się wielkimi krokami – ale w ogóle temu co się dzieje globalnie – mówił Tomasz Psionka z Elsevier. - Dzisiaj będziemy omawiać narzędzie, które ma pomóc porównywać się z innymi, nie tylko z Polski, ale z całego świata. Mało tego, ma to również pomóc w budowaniu strategii Uniwersytetu: w jaki sposób dobierać źródła, gdzie chcemy publikować; w jaki sposób pomóc naukowcom i podpowiedzieć im, jak w świadomy sposób budować strategię Uniwersytetu. Elsevier ponad 10 lat temu przestał być wyłącznie wydawcą. Tak naprawdę stajemy się globalną analityczną firmą w zakresie informacji naukowej. To jest dzisiaj bardzo ważny cel, który nam przyświeca – podsumował Psionka.

Seminarium zainaugurował prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. Ryszard Naskręcki, wykładem zatytułowanym: „Polityka naukowa i innowacyjna uczelni, w kontekście nowych wyzwań”. – Znalazłem, wydaje mi się, definicję polityki naukowej, która jest absolutnie najbardziej trafna, a mianowicie, że jest to celowa ingerencja w złożony system nauki – mówił prof. Naskręcki.  Na trzy słowa warto zwrócić tu uwagę: przede wszystkim jest to ingerencja. My nie lubimy niczego, co wiąże się z ingerencją. Po drugie – ta ingerencja jest nie przypadkowa, a celowa. Jeżeli celowa, to ten, który ingeruje, musi celowość tej ingerencji znać. I, wreszcie, to ingerencja w niewyobrażalnie złożony system nauki – mówił prof. Naskręcki.

fot. Przemysław Stanula