Data publikacji w serwisie:

BESTStudenci opowiedzieli o swoich badaniach!

Finaliści ubiegłorocznej edycji konkursu BESTStudentGRANT przedstawili wyniki swoich badań. Studenci UAM przez rok zajmowali się takimi tematami jak język kibiców, analizowali wizerunek instytucji w filmach animowanych i sprawdzali jak przewidzieć globalną pogodę przy pomocy sieci neuronowych. 23 stycznia w Sali Senatu UAM wzięli udział w pierwszym BESTStudentSEMINAR podczas którego opowiedzieli jak minął rok pracy młodego naukowca.

- To co jest najważniejsze w tym projekcie, to wczesne odkrywanie młodych talentów i wspomaganie ich,. Chodzi też o to, aby projekty badawcze nie były realizowane dopiero na poziomie pracy licencjackiej czy magisterskiej, a dużo wcześniej - mówiła prof. Beata Mikołajczyk, prorektor UAM ds. kształcenia.

Konkurs BESTStudentGRANT adresowany jest do laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, a także osób, które osiągnęły na egzaminie maturalnym najlepsze wyniki, a teraz są studentami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zwycięzcy I edycji otrzymali 5000 zł na realizację swojego pierwszego projektu badawczego. Do konkursu zgłoszono 22 projekty. Uczestnicy opisali swoje propozycje badawcze, wskazali cele badań, opracowali harmonogram ich realizacji oraz kosztorys. Przedstawili także sposoby upowszechniania swoich wyników. Propozycje studentów były oceniane przez wybranych recenzentów, a kapituła programu BESTStudentGRANT wyłoniła najlepsza dziewiątkę.

W czasie seminarium swoje prace zaprezentowali:

1. Maja Górczak (filmoznawstwo i kultura mediów),   prezentacja pt. „Przyszłość w służbie przeszłości - ocena tendencji w projektowaniu współczesnych muzeów historycznych”.

2. Michalina Krakowiak (biotechnologia) prezentacja pt. „Proteomiczna analiza soku mlecznego z rośliny glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) zakażonej wirusem”.

3. Piotr Ostrowski (filologia romańska) prezentacja pt. „Prawo w filmach animowanych”.

4. Piotr Rozwalak (geologia) prezentacja pt. „Życie na Śląsku - 235 mln lat temu”

5. Michał Rudzik (filologia germańska) prezentacja pt. „Aktualizacja perspektywy na piłkę nożną - metafory martwe i żywe w użyciu kibiców niemieckich i polskich”.

6. Iga Skrzypczak (filologia polska) prezentacja pt. „Poezja lingwistyczna pisana przez kobiety”.

7. Maksymilian Wojtas (technologie komputerowe) prezentacja pt. „Przewidywanie pogody za pomocą sieci neuronowych.”

Na początku stycznia rozstrzygnięta została już druga edycja konkursu. Tym razem kapituła wybrała 12 najlepszych młodych adeptów nauki, studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Za rok także oni zaprezentują wyniki swoich badań.

fot. Przemysław Stanula

Przemysław Stanula