Data publikacji w serwisie:

Wybitne osoby w przełomowych momentach Uniwersytetu

W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego Wydawnictwo Naukowe UAM zorganizowało spotkanie poświęcone serii wydawniczej „Biografie Rektorów UAM”, które odbyło się w środę,  27 marca.

Do tej pory nakładem WN UAM ukazało się 6 tomów, które nie tylko stanowią niezwykle bogato udokumentowane biografie uczonych ale są także ważnymi publikacjami dla osób interesujących się dziejami Uniwersytetu w jego przełomowych momentach.

Pierwszym tomem z serii była biografia Heliodora Święcickiego (1854–1923) - pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego - autorstwa Michała Musielaka. Publikacja oparta na szerokiej bazie archiwalnej oraz prasowej ukazuje z jednej strony dokonania naukowe i organizacyjne tego wybitnego Wielkopolanina, z drugiej – motywy jego działalności.

W kolejnych tomach zostali przedstawieni inni wybitni naukowcy pełniący także funkcje rektorów. Są to:

  • KAZIMIERZ AJDUKIEWICZ (1890-1963) autorstwa Katarzyny Gan-Krzywoszyńskiej i Piotra Leśniewskiego;
  • STANISŁAW PAWŁOWSKI (1882-1940) autorstwa Andrzeja Kostrzewskiego;
  • STANISŁAW RUNGE (1888-1953) autorstwa Zygmunta Kaczmarka;
  • STEFAN BŁACHOWSKI (1889-1962) autorstwa Jarosława Matysiaka;
  • JERZY SUSZKO (1889-1972) autorstwa Wiesława Z. Antkowiaka.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o trzech postaciach, których sylwetki zostały przedstawione w książkach. Są to: Stanisław Runge, Stefan Błachowski oraz Jerzy Suszko. W wydarzeniu udział wezięli autorzy biografii oraz redaktorzy naukowi serii.

Więcej informacji na temat serii „Biografie Rektorów UAM” wraz z opisami poszczególnych tomów znajduje się na stronie Wydawnictwa Naukowego UAM: http://press.amu.edu.pl

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048