Data publikacji w serwisie:

It's been 10 years

Wydział Anglistyki UAM świętuje swoje dziesięciolecie. Utworzona na bazie Instytutu Filologii Angielskiej jednostka rozpoczęła działalność w styczniu 2012 r. Pierwszą dziekaną Wydziału została prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, obecnie prorektorka do spraw nauki.

Wydział Anglistyki UAM jest największym ośrodkiem studiów anglistycznych w Polsce i w Europie. Szczyci się długą historią, bo tradycja anglistyki w Poznaniu sięga 1903 roku.

W 2021 roku Wydział po raz czwarty uplasował się na pierwszym miejscu rankingu kierunków studiów Perspektyw. WA znalazł się na szczycie podium w kategorii „Filologia angielska”, a studia niderlandystyczne realizowane na Wydziale znalazły się w grupie najlepszych w Polsce kierunków w kategorii "Filologie obce (bez anglistyki) i lingwistyka".

Początkowo Wydział funkcjonował w Collegium Novum. Jego aktualną siedzibą jest Collegium Heliodori Święcicki przy ul. Grunwaldzkiej, a obecną dziekaną - prof. Joanna Pawelczyk.

Na wydziale funkcjonują liczne laboratoria, w tym otwarte niedawno Laboratorium Psychofizjologii Języka i Afektu PoLA Lab. Prowadzone tam badania mają na celu między innymi zrozumienie, w jaki sposób komunikujemy emocje, kiedy mówimy różnymi językami, kiedy podejmujemy decyzje oraz kiedy myślimy kreatywnie. Na Wydziale Anglistyki działa także oddział Bilingualism Matters prowadzący badania nad dwu- i wielojęzycznością. Zespół BM stawia sobie za cel zwiększanie świadomości na temat zalet dwu- i wielojęzyczności oraz wyzwań jakie stwarzają.

Wydział prowadzi stacjonarne i niestacjonarne studia licencjackie i magisterskie w zakresie filologii angielskiej, stacjonarne i zaoczne studia doktoranckie oraz stacjonarne studia licencjackie i magisterskie w zakresie filologii niderlandzkiej. To jedyna anglistyka w Polsce uprawniona do nadawania stopni doktora nauk humanistycznych (w zakresie językoznawstwa i literatury) i doktora habilitowanego (w zakresie językoznawstwa).

Główne obchody 10 urodzin Wydziału Anglistyki zaplanowano na maj 2022 roku. Ich program oraz plan wydarzeń towarzyszących, które odbywać się będą w ciągu roku, znajduje się w załączniku.

Dodatkowe informacje na temat wydziału można znaleźć na stronie: http://wa.amu.edu.pl

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
program-obchodow-10-lat-WA-2022.pdf 9.02.2022 Agnieszka Książkiewicz
PDF
Pobierz PDF program-obchodow-10-lat-WA-2022.pdf(909.0 KB)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

4048