Data publikacji w serwisie:

Megality – historia sprzed 5500 lat!

Czym były budowle megalityczne? Najbardziej rozpoznawalne megality znajdują się w Stonehenge, jednak nie trzeba jechać do Wielkiej Brytanii, aby je zobaczyć. Na terenie naszego kraju także znajdują się megality – wytwory ludności kultury pucharów lejkowatych. 5 grudnia, o godz. 12:00, w Auli Wydziału Historycznego UAM (ul. Umultowska 89d), odbędzie się premiera filmu Krzysztofa Paluszyńskiego „Megality – historia sprzed 5500 lat”. Transmisję będzie można śledzić przez Internet pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=5KXu6arUHJ0

- Jest to naprawdę duże wydarzenie, dlatego, że takiego filmu w Polsce do tej pory nie robiono – mówi prof. Jacek Wierzbicki z Wydziału Historycznego UAM. – Jest to film dokumentalny, częściowo fabularyzowany, w którym biorą także udział grupy rekonstrukcyjne, m.in. studenci Instytutu Archeologii UAM. Historia sprzed 5500 lat, jak mówi sam tytuł, bardzo dawne czasy, ale tego typu zabytki do tej pory stoją w naszym polskim krajobrazie – dodaje prof. Wierzbicki.

Film ma uświadomić widzom, że tuż obok nich rozegrała się historia o tysiąc lat starsza od egipskich piramid i równie tajemnicza co kamienne kręgi Stonehenge.

Premiera poprzedzona będzie krótkim wprowadzeniem, a po projekcji zaplanowano dyskusję. Telewizyjną premierę filmu zaplanowano na Święta Bożego Narodzenia na antenie TVP Historia.

(ps)