Data publikacji w serwisie:

Po historykach, archeolodzy z całego świata przyjadą na UAM

Uniwersytet im Adama Mickiewicza będzie gościł uczestników Kongresu Post-Medieval Archaeology 2023. Rada Stowarzyszenia Archeologii Postśredniowiecznej (Society for Post-Medieval Archaeology) postanowiła, że nadchodzący kongres tego towarzystwa odbędzie się w dniach 5 - 7 maja 2023 roku w Poznaniu. Gospodarzem wydarzenia będzie Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Society for Post-Medieval Archaeology jest wiodącym europejskim stowarzyszeniem zajmującym się badaniem i promocją archeologii nowożytnej i czasów współczesnych. Założone zostało w 1966 roku w celu promowania archeologii doby późnego średniowiecza i społeczeństwa przemysłowego w Wielkiej Brytanii, Europie i krajach znajdujących się pod wpływem europejskiego kolonializmu. Towarzystwo skupia aktualnie archeologów zajmujących się czasami poczynając od schyłku średniowiecza po czasy współczesne. Wydaje ono co trzy lata czasopismo Post-Medieval Archaeology, dwa razy w roku biuletyn, a także regularnie monografie. Organizuje liczne konferencje i sympozja.

Przyszłoroczny Kongres po raz pierwszy odbędzie się poza granicami Zjednoczonego Królestwa. Rozpocznie on nowy cykl tego typu spotkań, organizowanych naprzemiennie między Wielką Brytanią a resztą Europy. Będzie to także pierwszy kongres zorganizowany ponownie w pełnym kontakcie, od czasu sympozjum z 2019 roku w Glasgow. Organizatorzy mają nadzieję, że podobnie jak w poprzednich spotkaniach poprzedzających pandemię COVID-19, także w nadchodzącym kongresie wezmą udział liczni specjaliści z całego świata, zajmujący się problematyką szeroko pojętej archeologii historycznej i czasów nowożytnych  na wszystkich kontynentach. - Obrady otwarte są dla badaczy na wszelkich etapach ich kariery zawodowej: zarówno naukowców, studentów, archeologów komercyjnych, jak i pasjonatów archeologii czasów nam najbliższych – mówi dziekan Wydziału Archeologii, prof. Andrzej Michałowski. - Zapraszamy do prezentacji wyników badań prowadzonych pod każdą długością i szerokością geograficzną nad dowolnymi aspektami archeologii najbliższych nam czasów – zachęca prof. Michałowski.

Fot. Budynek Collegium Historicum UAM, Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048