Data publikacji w serwisie:

Prof. Zdzisław Kędzia otrzymał odznakę honorową RPO za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka

Wyróżnienie zostało przekazane w sposób wyjątkowy, bo w formie zdalnej. Uroczystość odbyła się 12 listopada br. „Już wiele lat temu stawiał na prawa socjalne i miał rację” - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, wręczając odznakę. RPO podkreślił nie tylko imponującą działalność naukową prof. Kędzi, ale również i jego osobowość. Warto nadmienić, iż laureat zadedykował tę odznakę tysiącom młodych ludzi, którzy dziś walczą w obronie praw człowieka.

Prof. Zdzisław Kędzia jest pracownikiem Wydziału Prawa i Administracji. W latach 2005-2015 kierował Katedrą Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jest wybitym specjalistą w dziedzinie prawa gospodarczego, kulturowego oraz socjalnego.

Obecnie piastuje urząd Prezydenta Honorowego w organizacji Global Campus of Human Rights oraz wiceprzewodniczącego w Komitecie Praw Gospodarczych, Socjalnych i Kulturalnych przy ONZ. Prof. Kędzia pełnił również funkcję Dyrektora Departamentu Badań i Prawa do Rozwoju w Biurze Wysokiego Komisarza Praw Człowieka ONZ, w latach 1999-2005.

opracowała: Sara Łukaszewska

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497