Data publikacji w serwisie:

Wirtualna wystawa, efekt współpracy UAM z UAP, rozpocznie europejski kongres Plant Biology Europe 2021

Wystawę zatytułowaną „Capture the Future(s): OUR BIO-TECH PLANET. The Routes to Roots Networks and Beyond” będzie można oglądać w wirtualnej przestrzeni już od najbliższej niedzieli, 27 czerwca. Ekspozycja to efekt współpracy Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z Pracownią Projektów i Badań Transdyscyplinarnych Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Wystawa jest związana z międzynarodową konferencją Plant Biology Europe 2021, organizowaną wspólnie przez European Plant Science Organization i Federation of European Plant Biology Societies.

Wystawa łączy świat sztuki, nauki i technologii, prezentując prace artystyczne powstałe z inspiracji odkryciami naukowymi oraz projekty realizowane we współpracy z naukowcami w obszarze nauk przyrodniczych i biotechnologii. - W obliczu zagrożeń i wyzwań epoki antropocenu sięgamy do korzeni – nie tylko metaforycznych, ale do niezwykle skutecznych i trwałych podziemnych sieci komunikacyjnych roślin, które ewoluowały przez miliony lat. Jak możemy wykorzystać mądrość natury do poprawy jakości życia i mądrze kierować się w stronę tego, kim chcemy się stać, w kierunku świata, w którym chcemy żyć? - pytają organizatorzy wydarzenia. Jak mówi kurator wystawy, Karolina Wlazło-Malinowska: - Rozumienie świata jako wieloaspektowego, zróżnicowanego środowiska znalazło odzwierciedlenie w koncepcji interfejsu wystawy jako niehierarchicznego, rozbudowanego korzenia. Trójwymiarowa forma wprowadza w świat wzajemnych powiązań i kreatywności obejmującej badania naukowe, praktykę artystyczną i postęp technologiczny. Wchodząc na stronę internetową wystawy, widz trafia do przypominającego korzenie labiryntu i, podróżując po nim, poznaje kolejne prace - wyjaśnia kuratorka.

Wystawa jest rezultatem interdyscyplinarnego projektu Ryzosfera: Wielka Sieć Małych Światów, który zrodził się dwa lata temu ze współpracy między Pracownią Projektów i Badań Transdyscyplinarnych Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koncepcja wystawy poszerzona została o prace artystów-rezydentów Art & Science Node w europejskim projekcie CHIC Innovation Consortium, w ramach Horyzont 2020 Research & Innovation Program.

Organizatorem wystawy jest fundacja Art & Science Synergy Foundation/ Art & Science Node (https://artscience-node.com/), której celem jest rozwój współpracy między środowiskami artystycznymi, naukowymi i technologicznymi.

Wernisaż, w którym wezmą udział prorektor UAM, prof. dr hab. Przemysław Wojtaszek i prof. Joanna Hoffmann z UAP, odbędzie się w niedzielę, 27 czerwca, o godzinie 18 na platformie Zoom.us: https://us02web.zoom.us/j/84076970175?pwd=amRoSFgzRCtnZ1pXeDRrZnQ2dklaUT09

Eskpozycja będzie dostępna pod adresem: https://www.ourbiotechplanet.artscience-node.com/

Dodatkowe informacje dla dziennikarzy dostępne są także w pakiecie prasowym przygotowanym przez fundację: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1GuG2KQLineE1KZRdGeEcZxSQYmzu7leJ

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048