„Wyparte historie” na rzecz Ocalenia

Książka pt. „Wyparte historie. Antysemityzm na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1919-1939”, to głośna publikacja naukowa pod redakcją prof. Krzysztofa Podemskiego oraz prof. Macieja Michalskiego z UAM. Otrzymała wyróżnienie podczas Poznańskich Targów Książki, a także była nominowana do Nagrody im. Marcina Króla. W ubiegłym tygodniu, „Wyparte historie” wygrały VI Konkurs o Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na najlepszą publikację o Wielkopolsce w 2022 r., w kategorii literatura dotycząca miasta Poznania.

Wszystkie autorki i wszyscy autorzy współtworzący publikację, czyli 15 osób, podjęli decyzję o zrzeczeniu się finansowej części Nagrody i postanowili przekazać kwotę 5000 zł na rzecz Fundacji Ocalenie. Fundacja pomaga uchodźcom i uchodźczyniom, imigrantom i imigrantkom, repatriantom i repatriantkom budować nowe życie w Polsce.

Publikację współtworzyli: Agnieszka Baszko, Celina Barszczewska, prof. Piotr Forecki, Aleksandra Gluba-Pieprz, Oliwia Gromadzka, prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Andrzej Lesicki, prof. Maciej Michalski, Magdalena Patrzałek-Graś, prof. Krzysztof Podemski, prof. Małgorzata Praczyk, prof. Tomasz Schramm, prof. Rafał Witkowski, prof. Anna Wolff-Powęska i Agnieszka Zawisza.

Agnieszka Książkiewicz