Data publikacji w serwisie:

Zmarł prof. dr hab. Lech Drewnowski

Z żalem zawiadamiamy,

że 20 listopada 2023 r. zmarł

prof. dr hab. Lech Drewnowski

z Wydziału Matematyki i Informatyki
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Znakomity matematyk o międzynarodowej renomie, ale przede wszystkim ciepły, bardzo życzliwy, nadzwyczaj skromny człowiek. Wielki talent badawczy łączył z nie mniejszym talentem dydaktycznym.

Tak jak przygotowywał publikacje: jasno, zwięźle, precyzyjnie, starannie, przyjaźnie dla czytelnika, tak i wykładał: ze swadą, żywo, umiejętnie i przystępnie prezentując wysoce abstrakcyjne i zaawansowane treści matematyczne.

Był autentycznym liderem grupy badawczej, którą stworzył, mistrzem o ogromnym autorytecie wśród swoich uczniów. Poświęcał im mnóstwo czasu, zainteresowania, zawsze gotów do wsparcia i udzielenia pomocy również w sprawach pozazawodowych, dbał o ich stały rozwój, odnosił się do nich zawsze z szacunkiem, empatią i wielkim taktem.

Wspominać będziemy Go jako wzór naukowca, nauczyciela, szefa i przede wszystkim jako oddanego przyjaciela, osobę wrażliwą nie tylko na losy ludzi, ale i zwierząt, człowieka o bardzo szerokich horyzontach i zainteresowaniach.

Na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci. Horacy pisał „Wszystkich nas czeka jedna noc i raz musimy przejść drogę śmierci” (Omnes una manet nox et calcanda semel vita let). Na usta ciśnie się pytanie: dlaczego Drogi, Kochany Profesorze, zdecydowałeś się tak wcześnie, za wcześnie, wyruszyć w tę drogę? Przecież matematyka i Twój Wydział, Twoi uczniowie chcieliby nadal korzystać z z darów, których nie szczędziłeś przez długie dziesięciolecia. Spoczywaj w pokoju.


Pogrzeb prof. dra hab. Lecha Drewnowskiego odbędzie się w czwartek 30 listopada o godz. 12:00 na cmentarzu Miłostowo (od strony ul. Warszawskiej).