Inwestycyjny grant MEiN dla Wydziału Fizyki

Projekt przygotowany przez prof. Macieja Kozaka z Wydziału Fizyki UAM, wraz ze współpracownikami z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris” UJ, został zakwalifikowany do finansowania przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W ramach grantu inwestycyjnego „Budowa linii pomiarowej do badań z użyciem małokątowego rozpraszania promieniowania rentgenowskiego” sfinansowana zostanie budowa linii badawczej SAXS o wartości 35 mln złotych. Będzie to pierwsza w Polsce i w ogóle w Europie Wschodniej linia SAXS dedykowana badaniom cząsteczek biologicznych, polimerów i ich kompozytów, surfaktantów, nośników leków, nanomateriów oraz nowych materiałów funkcjonalnych.

Infrastruktura badawcza UAM powstanie  w Centrum Synchrotronowym „Solaris” Uniwersytetu Jagiellońskiego i już za niespełna cztery lata ma służyć nam i naukowcom z innych jednostek w realizacji kolejnych ambitnych zadań.

Na zdjęciu prof. Maciej Kozak, fot. A. Wykrota