Data publikacji w serwisie:

Wystawa „Naukowczynie. Pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu”

Od 27 listopada 2021 r. do 8 marca 2022 r. w Galerii Śluza (Brama Poznania) obejrzeć można wystawę pt. „Naukowczynie. Pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła JM Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

Tej jesieni w Galerii Śluza będzie można spotkać jedenaście niezwykłych kobiet. Ambitnych, odważnych i pracowitych, niebojących się wychodzić poza utarte schematy. Jako jedne z pierwszych robiły kariery uniwersyteckie, przecierając jednocześnie szlaki na uczelniach wyższych dla kolejnych pokoleń kobiet. Poświęcały się różnym dziedzinom naukowym, odnosząc w nich znaczące sukcesy. Na różnych etapach swojej kariery związane były z Uniwersytetem Poznańskim, pierwszą poznańską uczelnią wyższą.

Michalina Stefanowska, Ludwika Dobrzyńska-Rybicka, Anna Gruszecka, Helena Gajewska, Eugenia Piasecka-Zeylandowa, Mieczysława Ruxerówna, Bożena Stelmachowska, Lidia Seipelt-Lawęcka, Zofia Małaczyńska-Suchcitzowa, Wisława Knapowska i Helena Szafranówna,– to nazwiska, które warto poznać i zapamiętać.

Wystawa poprzez biografie bohaterek przybliży realia, z jakimi musiały się mierzyć kobiety marzące o karierze naukowej na przełomie XIX i XX wieku oraz w 20-leciu międzywojennym. Opowie o stopniowym otwieraniu kolejnych europejskich i polskich uczelni dla studentek, nastawieniu społecznym wobec naukowczyń, szansach i przeszkodach, jakie musiały przezwyciężać. Pokaże też, jak rozwijały się ich kariery na poznańskim uniwersytecie w początkach jego działalności.

Wstęp wolny. Wystawa opisana jest w języku polski i angielskim.

Zespół kuratorski: prof. UAM dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, prof. UAM dr hab. Edyta Głowacka-Sobiech, Anna Pikuła, Olga Tarczyńska-Polus
Aranżacja i identyfikacja graficzna: Iga Kucharska
Tłumaczenie na język angielski: Dorota Piwowarczyk
Nagrania lektorskie: Maksym Kempiński, Jan Jaszczak
Produkcja: Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Zapraszamy!