Data publikacji w serwisie:

Zapraszamy na wystawę prof. UAM dr hab. Izabeli Rudzkiej

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa prof. UAM dr hab. Izabeli Rudzkiej, który odbędzie się 14  maja o godzinie 18.30. Wystawę „Pejzaże” w Galerii Wieża Ciśnień w Kaliszu będzie można oglądać od 14 maja do 18 czerwca.

Na wystawie malarstwa Izabeli Rudzkiej zobaczyć będzie można najnowsze obrazy autorki na temat pejzażu i jego interpretacji
w malarstwie. Kolor i strukturalność tych obrazów w unikatowy sposób pokazuje naturę, przyrodę i przestrzeń, często zmieniając perspektywę i punkt widzenia: z pozoru realistyczne przedstawienia pejzażu w jednych obrazach  przechodzą w abstrakcyjne, pełne ekspresji wielkoformatowe kompozycje. Pośród prezentowanych prac zaprezentowana zostanie także seria obrazów inspirowanych twórczością pejzażową Vincenta van Gogha.

Mottem do tej wystawy stały się symboliczne w czasie pandemii słowa wypowiedziane przez współczesnego, słynnego malarza niemieckiego Gerharda Richtera: „Sztuka jest najwyższą formą nadziei” i potwierdzeniem tej myśli są malarskie realizacje autorki wystawy. Organizatorem wystawy jest Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu,

Miejsce: Galeria „Wieża Ciśnień”, 62-800 Kalisz, ul. Górnośląska 66a

Wernisaż: 14 maja 2021 o godzinie 18.30

Termin wystawy: 14.05 do 18.06.2021


Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka- biografia krótka

Urodziła się w 1964 roku w Poznaniu. W latach 1984–1989 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W tym samym czasie studiowała tkaninę artystyczną u prof. Magdaleny Abakanowicz na ASP w Poznaniu. W 2011 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Pracuje obecnie na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi tam pracownię malarstwa oraz zajęcia z przedmiotu projekty twórcze. Izabela Rudzka jest aktywną malarką i kuratorem sztuki. w Projektuje obiekty szklane w Murano, niedaleko Wenecji we Włoszech. Od 1998 roku współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia jako projektantka kostiumów i scenografii. Jest autorką projektów artystycznych w Polsce, Chinach, Niemczech i we Włoszech. Założyła i prowadzi w Poznaniu przestrzeń dla myśli i sztuki Think Art – Myślenie Sztuką, niezależną przestrzeń, której celem jest prezentacja indywidualnych i awangardowych postaw twórczych współczesnych artystów. W roku 2018 otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe Rektora UAM Poznaniu. Jest autorką ponad 30. wystaw indywidualnych malarstwa.