Data publikacji w serwisie:

Verba Sacra w Wejherowie

Fragmenty tekstów biblijnych w języku kaszubskim będzie można usłyszeć w wejherowskiej kolegiacie. Verba Sacra zagości w Wejherowie już po raz szesnasty.

Premiera odbędzie się w poniedziałek, 28 stycznia 2019 r. o godz. 17. Kaszubski przekład Listów św. Jana zaprezentuje aktorka Danuta Stenka. Autorem przekładu i komentarza teologicznego jest franciszkanin o. prof. dr. hab. Adama R. Sikora z Wydziału Teologicznego UAM. Reżyserem i autorem scenariusza  jest dyrektor projektu Verba Sacra Przemysław Basiński.

Na wydarzenie zaprasza prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, ks. Prałat Tadeusz Reszke oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Każdego roku ściąga ono do Wejherowa wielu słuchaczy, wypełniając kościół po brzegi. Warto dodać, że w tegorocznej publikacji poświęconej temu wydarzeniu, zamieszczony został własnoręcznie przepisany przez Danutę Stenkę tegoroczny tekst prezentacji.

Cykl Verba Sacra rozpoczął się w 2000 r. w Poznaniu jako seria tekstów biblijnych, czytanych przez znanych artystów polskich w różnych katedrach i kościołach. Wraz z wejherowską edycją w 2004 r. pojawiło się czytanie Słowa Bożego po kaszubsku. Kaszubski przekład Pisma Świętego czyta aktorka pochodząca z tego rejonu Polski - Danuta Stenka, a oprawę muzyczną zapewniają znani trójmiejscy muzycy. W tegorocznej edycji wystąpi chór Cantores Veiherovienses pod kier. Tomasza Chyły -  skrzypce, Daria Pełeńska – śpiew, Maja Miro-Wiśniewska – flet,  Ireneusz Kaczmar – insrumenty perkusyjne oraz kompozytor Cezary Paciorek – akordeon, fortepian elektryczny.

Listy św. Jana są 195 premierą Verba Sacra i inaugurują 20. rok istnienia cyklu.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048