Data wydarzenia:

XIX Debata Akademicka

W poniedziałek 9 marca 2020 r., o godz. 17:00, w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM (ul. Wieniawskiego 1), odbędzie się XIX Debata Akademicka, organizowana wspólnie przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Ekonomiczny.

Temat debaty: Misja Apollo pół wieku później. Jak zmieniła świat?

Panelistami będą:

• Prof. dr hab. Wojciech Cellary
  • Dr hab. Jacek Mizerka, prof. UEP
  • Prof. dr hab. Edwin Wnuk
  • Prof. UAM dr hab. Andrzej W. Nowak

Moderator: prof. UAM dr hab. Krzysztof Podemski

Wprowadzenie:

Lata 60-te ubiegłego wieku stały pod znakiem podboju (takie określenie było w powszechnym użyciu) kosmosu.  Łajka, pierwszy pies w kosmosie, Jurij Gagarin, pierwszy człowiek w kosmosie, Walentyna Tiereszkowa, pierwsza kobieta w kosmosie, Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który postawił nogę na księżycu, byli bohaterami (dziś nazwalibyśmy ich pewno celebrytami), tamtej dekady. Szczytowym osiągnięciem tych lat była misja Apollo 11. Wraz z zakończeniem "zimnej wojny" problematyka "podboju" kosmosu zniknęła z pierwszych stron gazet. Wraca na nie tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia z katastrofą lub pojawia się plan organizowania komercyjnych kosmicznych wycieczek. Uczestnicy debaty podyskutują o tym, jak ten "podbój kosmosu" z programem Apollo jako symbolem tych działań, zmienił nasze rozumienie świata, geopolitykę, jak wpłynął na rozwój technologii, gospodarki, jak odzwierciedlił się w kulturze? A może wywołał też jakieś negatywne skutki, np. ekologiczne?