UAM w QS World University Rankings by Subject 2024

W tegorocznej odsłonie renomowanego rankingu QS World University Rankings by Subject Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został sklasyfikowany w 9 dyscyplinach. W trzech z nich: Archaeology, Linguistics oraz Education UAM zajął drugą pozycji w kraju.

W dziedzinie Natural Sciences UAM awansował na miejsce 401-450 (w poprzedniej klasyfikacji było to miejsce 451-500). Uczelnia zadebiutowała także w dyscyplinie Agriculture & Forestry, zajmując 251-300 miejsce na świecie.

Wiodące pozycje UAM w rankingu dyscyplin to:

• Archaeology (151-200)
  • English Language & Literature (251-300)
  • Linguistics (151-200)
  • Modern Languages (301-340)

Analiza wyników poszczególnych dyscyplin (Overall) na przestrzeni trzech ostatnich lat wskazuje na stały wzrost punktacji w dyscyplinach: Archaeology, Linguistic, Modern Languages oraz Physics & Astronomy. W kontekście wskaźnika cytowań, na UAM wyróżniają się dyscypliny: Agriculture & Forestry, Archaeology oraz Physics & Astronomy. Najwyższy wskaźnik reputacji akademickiej uzyskała dyscyplina Linguistics, natomiast wśród pracodawców najwyżej ocenioną dyscypliną jest Archaeology.

Tegoroczny ranking uwzględnia w sumie 55 dyscyplin w 5 głównych dziedzinach nauki. Spośród niemal 5000 uczelni uwzględnionych w rankingu, 1559 uniwersytetów z całego świata znalazło się na liście.

Zestawienie dostępne jest na stronie: https://www.topuniversities.com/subject-rankings

Agnieszka Książkiewicz