Data publikacji w serwisie:

Nowy numer Życia Uniwersyteckiego

Zachęcamy do lektury styczniowego numeru „Życia Uniwersyteckiego”. W nowy rok wkraczamy tanecznym krokiem dzięki opowieści prof. UAM Doroty Rojszczak-Robińskiej z Instytutu Filologii Polskiej. Pani profesor naukowo zajmuje się literaturą staropolską, prywatnie zaś od wielu lat trenuje taniec towarzyski. Wspólnie z mężem Arkadiuszem Robińskim wytańczyli już osiem tytułów mistrzowskich, w tym złoty medal na Mistrzostwach Polski oraz tytuł 10. pary na świecie na turnieju w Assen w Holandii.

Już w lutym odbędzie się IV Forum Administracji UAM. Po niewątpliwym sukcesie poprzednich trzech edycji organizatorzy znów zaskakują. Na temat forum rozmawiamy z Karoliną Domagalską-Nowak i Magdaleną Sadowską.

Piszemy o nowej inicjatywie Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM – monumentalnym projekcie modelu Układu Słonecznego, który łączy naukę z estetyką i jest prawdziwą gratką dla miłośników astronomii. O projekcie opowiada Jakub Tokarek.

Wysokiej jakości białko z owadów w przyszłości może zastąpić mięso. W badania nad alternatywną gałęzią produkcji żywności włączają się biolodzy z UAM. Rozmawiamy z dr. Janem Lubawym i dr. Szymonem Chowańskim, którzy kierują międzynarodowym grantem poświęconym optymalizacji hodowli jadalnych owadów.

O pułapce systemu, który wymusza na naukowcach „wyrabianie punktów” za publikacje, mówi prof. UAM Magdalena Musiał-Karg z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Pani profesor była członkinią ogólnopolskiego zespołu naukowców zajmującego się wpływem regulacji prawnych na strategie wydawnicze badaczy i wydatkowanie środków publicznych przez uczelnie.

Już niebawem każdy z nas będzie mógł zajrzeć w głąb rodzinnej historii. A to dzięki bazie danych o historycznej populacji miasta Poznania, tworzonej przez grupę poznańskich biologów, historyków i archiwistów. O projekcie „Rodzina jako źródło wiedzy o historycznym Poznaniu” rozmawiamy z prof. UAM Grażyną Liczbińską z Wydziału Biologii UAM.

Alicja Grygiel i Michał Woźny, studenci trzeciego roku na Wydziale Teologii UAM, przez niemal trzy miesiące, często w ekstremalnie trudnych i niebezpiecznych warunkach, gościli w Boliwii. Podzielili się z nami opowieścią o swoich przygodach.

To tylko wybrane artykuły z numeru styczniowego. Więcej w wydaniu dostępnym na https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-1-2024

Zapraszamy!