Forum Nasz Wspólny Uniwersytet
Podziękowania dla partnerów UAMZobacz więcejFirmy, które współpracują z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu łączy środowisko akademickie z partnerami gospodarczymi, tak aby dorobek naukowy został w najszerszym możliwym zakresie wykorzystany dla dobra społeczeństwa. Współpraca z firmami pozwala także na zdobywanie przez studentów UAM doświadczenia zawodowego i otwiera przed nimi nowe możliwości rozwoju.
Partnerzy UAM to miedzy innymi:
3 lutego 2021 r. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zawarł dwustronne porozumienie o współpracy z KKS Lech Poznań. Współpraca pomiędzy Uczelnią a Klubem odbywać się będzie na wielu płaszczyznach i dotyczyć ma wspólnych działań zarówno angażujących studentów do udziału w projektach, jak i prowadzenia wspólnych prac i inicjatyw badawczych.
Obecnie na Uczelni realizowane projekty angażujące studentów w budowanie narzędzi informatycznych możliwych do wykorzystania i usprawnienia niektórych działań w Klubie. Rozpoczęte zostały również prace badawcze, których celem jest zastosowanie metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do prowadzenia analiz danych sportowych dostarczonych przez KKS Lech Poznań.
Współpraca z Sonalake została podpisana 17 stycznia 2019 roku. Ma na celu przygotowanie przyszłych absolwentów do wymagającego rynku pracy. Sonalake chce zapewnić studentom dostęp do praktycznej wiedzy, tj.program stażowy połączony z pracą przy realnych projektach z jednoczesną opieką mentora. W przyszłości planowane są też organizację warsztaty oraz wykłady dla studentów.
Sonalake jest polsko-irlandzką firmą działającą na rynku oprogramowania powstałą w 2016 roku w wyniku fuzji dwóch blisko współpracujących organizacji istniejących od 2003 roku. Sonalake oferuje szeroki zakres usług w obszarze rozwoju produktów, inżynierii oprogramowania i doradztwa eksperckiego. Prowadzi różnorodne projekty komercyjne i projekty badawczo-rozwojowe w najbardziej rokujących technologiach. Współpracuje z takimi firmami jak np.: Amazon, AoL (Oath), Travelport, Ericsson, Ryanair czy Vodafone.
Umowa o współpracy została podpisana 21 sierpnia 2018 roku. Wśród celów i planów współpracy znajdują się współdziałanie w kształceniu młodych ludzi na kierunkach informatycznych i matematycznych, wsparcie studentów przy wykorzystaniu wiedzy teoretycznej w biznesowych realiach np. w trakcie warsztatów. Umowa przewiduje także staże studenckie oraz konsultacje w sprawie programu nauczania.
Firma tworzy aplikacje internetowe oparte o CMS: Adobe Experience Manager i Sitecore dla marek takich jak m.in.: Ford, Lincoln, Shell, Colgate-Palmolive, Unilever czy Telegraph. Swoje biura ma w Londynie, Nowym Jorku, Bydgoszczy i Poznaniu.
Umowa o współpracy ramowej z AKCES Edukacja, ALE Nauczanie została podpisana w październiku 2017 roku. Podejmowane inicjatywy mają na celu stworzenie przestrzeni pomiędzy studentami, wykładowcami, nauczycielami i uczniami do rozwoju nauki, wiedzy oraz szerokiej gamy kompetencji z wykorzystaniem między innymi narzędzi robotyki.
12 stycznia 2018 roku podpisano umowę o współpracy pomiędzy z Beyond.pl – poznańską firmą, która od 2005 r. dostarcza pełen zakres usług związanych z infrastrukturą IT dla biznesu, w tym usług data center oraz cloud computing.
Współpraca z firmą Beyond to przede wszystkim dostęp do praktycznej wiedzy dla studentów, ale także możliwość odbycia staży oraz zatrudnienia absolwentów.
W czwartek 22 marca 2018 w podpisano umowę pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a firmą Kinguin – jedną z największych platform transakcyjnych online, która pośredniczy w sprzedaży gier komputerowych i produktów cyfrowych.
Programiści i team leaderzy z Kinguin będą się angażować w organizowanie wykładów i warsztatów dla studentów. Przygotowano także 12-sto tygodniowy program stażowy poaczony z programem mentorskim.
3 stycznia 2018 r. podpisano umowę o współpracy pomiędzy UAM, a firmą Komputronik Biznes Sp. z o.o., która dostarcza rozwiązania sprzętowe i biznesowe.
Współpraca obejmuje praktyki oraz staże dla studentów. Połączenie biznesu z nauką ma dać duże efekty w przyszłości, studenci, którzy kończą edukację, będą wyposażeni nie tylko w wiedzę, ale także w kompetencje biznesowe, które pozwolą odnaleźć im się na rynku.
15 marca 2018 r., podpisana została umowa z firmą Mobica, która świadczy innowacyjne usługi programistyczne dla rynku urządzeń połączonych i współpracujących (tzw. Internet Rzeczy).
Dzięki współpracy studenci UAM będą mieli okazję uczestniczenia w cyklu wykładów i warsztatów, podczas których poznają aspekty działania systemu operacyjnego, który będą mogli dostosować do szerokiej klasy rozwiązań w obszarze Internetu Rzeczy. W planach znajduja sie także wspólne zajęcia, praktyki oraz staże.