Nostryfikacja dyplomu ukończenia studiów za granicą


Kilka dłoni trzymających dyplomy.

Spis treści

  1. Czym jest nostryfikacja dyplomu ukończenia studiów za granicą?
  2. Kto dokonuje nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów za granicą?
  3. Akty prawne określające procedurę nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów za granicą
  4. Wymagane dokumenty
  5. Gdzie złożyć wymagane dokumenty?
  6. Opłata za postępowanie nostryfikacyjne
  7. Przebieg postępowania nostryfikacyjnego
  8. Terminy w postępowaniu nostryfikacyjnym
  9. Kontakt

Czym jest nostryfikacja dyplomu ukończenia studiów za granicą?

Nostryfikacja to procedura prowadząca do ustalenia polskiego odpowiednika zagranicznego dyplomu. Nostryfikacji podlega dyplom ukończenia studiów za granicą, który nie może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność.

Osoba, której dyplom został uznany za równoważny polskiemu dyplomowi i tytułowi, może posługiwać się odpowiednim polskim tytułem zawodowym.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2024 r. poz. 1571 t.j.)

Kto dokonuje nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów za granicą?

Postępowanie nostryfikacyjne, które wszczyna się na wniosek, prowadzi uczelnia posiadająca kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie, której dotyczy wniosek.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2024 r. poz. 1571 t.j.)

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu posiada następujące kategorie naukowe w dyscyplinach: archeologia (A+), astronomia (A), filozofia (A), geografa społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (A), historia (A), informatyka (B+), inżynieria materiałowa (A), językoznawstwo (A), literaturoznawstwo (A+), matematyka (A), nauki biologiczne (B+), nauki chemiczne (A+), nauki fizyczne (A), nauki o Ziemi i środowisku (B+), nauki o komunikacji społecznej i mediach (A), nauki o kulturze i religii (A+), nauki o polityce i administracji (B+), nauki o sztuce (B+), nauki prawne (B+), nauki socjologiczne (A), nauki teologiczne (A), pedagogika (B+), psychologia (B+).

Akty prawne określające procedurę nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów za granicą

  1. Akty prawa powszechnie obowiązującego:
  2. Akt wewnątrzuczelniany:

Wymagane dokumenty

Osoba ubiegająca się o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów za granicą składa do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu następujące dokumenty:

  1. wniosek o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów;
  2. oświadczenie o miejscu i dacie urodzenia;
  3. dyplom ukończenia studiów za granicą (oraz tłumaczenie zwykłe na język polski tego dokumentu);
  4. dokumenty umożliwiające ocenę przebiegu studiów, uzyskiwanych efektów uczenia się i czasu trwania studiów (oraz tłumaczenie zwykłe na język polski tych dokumentów);
  5. świadectwo, dyplom lub inny dokument, na podstawie którego wnioskodawca został przyjęty na studia (oraz tłumaczenie zwykłe na język polski tego dokumentu);
  6. dokument potwierdzający zmianę nazwiska (oraz tłumaczenie zwykłe na język polski tego dokumentu).

Dokumenty, o których mowa w pkt 3, 5 i 6, mogą być złożone w postaci kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu lub odpisu dokumentów poświadczonego za zgodność z oryginałem przez notariusza bądź przez występującego w sprawie pełnomocnika wnioskodawcy będącego adwokatem lub radcą prawnym.

Gdzie złożyć wymagane dokumenty?

Dokumenty można przesłać pocztą lub złożyć osobiście. Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty.

Centrum Wsparcia Kształcenia UAM
Sekcja Spraw Studenckich
mgr Monika Koga
Dom Studencki Jowita, ul. Zwierzyniecka 7c, pokój 212, 60-813 Poznań

nostryfikacja@amu.edu.pl
tel. 61 829 24 83

Rekomendujemy przesyłanie odpisów dokumentów, o których mowa powyżej w pkt 3, 5 i 6, poświadczonych za zgodność z oryginałami przez notariusza bądź przez występującego w sprawie pełnomocnika wnioskodawcy będącego adwokatem lub radcą prawnym.

Opłata za postępowanie nostryfikacyjne

Opłata za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego wynosi 3.200 PLN.

Opłaty nie pobiera się w przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego.

Nr rachunku: 77 1090 1362 0000 0000 3601 7903
tytułem: Nostryfikacja (nazwa odpowiedniego Wydziału)

Zwolnienie z opłat: Rektor może zwolnić wnioskodawcę z obowiązku wniesienia opłaty w części lub w całości, w przypadku udokumentowanych szczególnych okoliczności nie pozwalających wnioskodawcy na wniesienie opłaty. Zwolnienie z opłaty może być przyznane wyłącznie na pisemny wniosek wnioskodawcy kierowany do Rektora po zaopiniowaniu przez Dziekana.

Przebieg postępowania nostryfikacyjnego

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu porównuje program studiów, uzyskiwane efekty uczenia się i uprawnienia zawodowe, realizowane praktyki zawodowe oraz czas trwania studiów z programem studiów, uzyskiwanymi efektami uczenia się i uprawnieniami zawodowymi, realizowanymi praktykami zawodowymi oraz czasem trwania podobnych studiów prowadzonych w tej uczelni.

Informacje o prowadzonych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunkach studiów dostępne są pod adresem: https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow.

W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów, uczelnia nostryfikująca może zobowiązać wnioskodawcę do złożenia określonych egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych, określając warunki i terminy ich przeprowadzenia. W przypadku uznania dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu w wyniku przeprowadzonego postępowania nostryfikacyjnego wnioskodawcy wydaje się stosowne zaświadczenie. Zaświadczenie stwierdza, że przedłożony dyplom uzyskany za granicą jest równoważny z konkretnym polskim dyplomem (np. dyplomem ukończenia studiów pierwszego/drugiego stopnia), nadającym konkretny polski tytuł zawodowy (np. licencjata, inżyniera, magistra). W przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania, uczelnia wydaje postanowienie o odmowie jego przeprowadzenia, na które służy zażalenie.

Terminy w postępowaniu nostryfikacyjnym

Wnioskodawca może złożyć wniosek w wybranym przez siebie terminie. Datą wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego jest dzień doręczenia Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wniosku wraz z załącznikami, spełniającego wymagania formalne. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uznaje albo odmawia uznania dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu lub potwierdza albo odmawia potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymagania formalne. Do ww. terminu 90 dni nie wlicza się okresów wyznaczonych na uzupełnienie braków formalnych, przedłożenie tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w pkt 3, 5, 6, oraz złożenie egzaminów lub odbycie praktyk zawodowych.

Kontakt

Centrum Wsparcia Kształcenia UAM
Sekcja Spraw Studenckich
mgr Monika Koga
Dom Studencki Jowita, ul. Zwierzyniecka 7c, pokój 212, 60-813 Poznań

nostryfikacja@amu.edu.pl
tel. 61 829 24 83