Data publikacji w serwisie:

#jestemzUAM: Krzysztof Ratajczyk

W ramach cyklu #jestemzUAM zapraszamy do lektury wspomnień Krzysztofa Ratajczyka, absolwenta Wydziału Fizyki.

Imię i nazwisko: Krzysztof Ratajczyk

Ukończony kierunek oraz wydział: Fizyka, specjalizacja: Informatyka Stosowana, Wydział Fizyki

Obecne stanowisko / wykonywany zawód: przedsiębiorca, współwłaściciel Panda Group sp. z o.o.

UAM dał mi...

...przede wszystkim podstawy techniczne i narzędzia do łączenia wiedzy z logicznym myśleniem. Wykorzystuję to każdego dnia przy rozwiązywaniu realnych problemów klientów oraz zespołu.

Fizyka to specyficzna dziedzina wiedzy. Na studiach bardzo często jej nie rozumiałem i na początku się tego wstydziłem. Z czasem uświadomiłem sobie, że to jest normalne, że wciąż są jakieś problemy do rozwiązania – co wykład, co ćwiczenia pojawiały się nowe zagadnienia do zrozumienia. Fizyka nauczyła mnie rozwiązywania problemów, które w biznesie są na porządku dziennym. Nie myślę o ich złożoności – wiem, że są rozwiązywalne, ponieważ w czasie studiów przerobiłem ich dziesiątki, jak nie setki.

Najlepiej wspominam...

...spędzanie czasu z ludźmi z roku, wymianę poglądów i doświadczeń, rozwiązywanie problemów przy wspólnym posiłku w bufecie. To, że trafiłem na dobrych prowadzących, którzy pokazali mi swoją pasję i profesjonalne podejście do logiki, mechaniki kwantowej, programowania, bezpieczeństwa aplikacji internetowych. Współpracę z panią promotor prof. Jolantą Latosińską, która po prostu we mnie wierzyła i dała możliwość rozwoju przy tworzeniu pracy magisterskiej – dziękuję.

Największym wyzwaniem...

...było zderzenie się z rzeczywistością pierwszej sesji egzaminacyjnej. Ilość materiału była nieporównywalnie większa od tego w szkole średniej. Wyzwaniem było również pogodzenie pracy z zajęciami na studiach, przejęcie 100% odpowiedzialności za to, co się robi i co się sobą prezentuje.

Fot. Krystian Eryński