Data publikacji w serwisie:

#jestemzUAM: Violetta Rymszewicz

W Dniu Kobiet prezentujemy sylwetkę Violetty Rymszewicz, absolwentki UAM oraz członkini Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego działającej w obszarach prokobiecych, trenerki biznesu pomagającej kobietom planować kariery i ścieżki edukacyjne oraz wychodzić z kryzysów w karierze. Miłej lektury!

Imię i nazwisko: Violetta Rymszewicz

Ukończony kierunek oraz wydział: Filologia polska, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Obecnie wykonywany zawód: psycholog pracy, psychometra; autorka książki „Ile kosztuje żona? Mroczne sekrety rynku małżeńskiego” (Wydawnictwo Znak, 2022)

UAM rozwinął we mnie...

...ciekawość świata. Studia na polonistyce nie tylko nauczyły mnie pisać, poprowadziły również przez długą drogę poszukiwania intelektualnej tożsamości. Od studiów minęło wiele lat, a ja nadal pamiętam atmosferę akceptacji dla odmiennych punktów widzenia, szacunku dla człowieka, różnorodności światopoglądów i życiowych wyborów. Za tę głęboko humanistyczną i tolerancyjną edukację jestem UAM niezmiennie wdzięczna.

Najlepiej wspominam...

...dyskusje i przeczytane książki. Wiele z nich było odkryciem, które zmieniło sposób, w jaki patrzę na świat i ludzi. Z UAM wyniosłam umiejętność krytycznego i niezależnego myślenia i odwagę, żeby swoim brakiem intelektualnej pokory dzielić się z innymi.

Pamiętam o wszystkich wyjątkowych Nauczycielach, których spotkałam. Szczególnie nisko kłaniam się profesorce Dobrochnie Ratajczakowej i profesorowi Edwardowi Balcerzanowi.

Największym wyzwaniem...

...była dla mnie, zwłaszcza w pierwszych latach studiów, konieczność zorganizowania czasu tak, żeby go nie marnować i zrobić możliwie najwięcej. Zadanie wbrew pozorom nie było proste, ponieważ (jeśli dobrze pamiętam) mierzyliśmy się z kanonem kilkuset lektur rocznie. Umiejętności planowania i ogarniania zbyt wielu obowiązków, które zdobyłam na UAM, przydają mi się do dzisiaj.

Fot. Aleksandra Rowicka