Data publikacji w serwisie:

Kosmiczne urodziny

Urodzinowy tort zjedzą goście Posnani – planetoidy 1572, która będzie świętować w piątek w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posnania to jedyna jak do tej pory planetoida odkryta w naszym mieście. Do wspólnej zabawy naukowcy z OA UAM zapraszają wszystkich zainteresowanych.

- W ramach obchodów “Urodzin planetoidy 1572 Posnania” zaplanowaliśmy dwie krótkie prelekcje o planetoidach, warsztaty astronomiczne oraz, przy sprzyjającej pogodzie i braku chmur, obserwacje nieba przez teleskop – zapowiada prof. Agnieszka Kryszczyńska, dyrektorka Obserwatorium. - Będzie można również obejrzeć powstawanie modelu planetoidy Posnania na drukarce 3D. Dla najmłodszych gości przewidziany jest konkurs z upominkami – dodaje prof. Kryszczyńska.

Planetoidę odkryli 22 września 1949 roku w Obserwatorium Astronomicznym w Poznaniu, na obecnie już zabytkowym teleskopie Zeiss’a, Jerzy Dobrzycki i Andrzej Kwiek. Na cześć miasta Poznania otrzymała nazwę – Posnania oraz numer katalogowy 1572.

Impreza urodzinowa odbędzie się 18 listopada w godz. 17:00-21:00 w Obserwatorium Astronomicznym UAM przy ul. Słonecznej. Na część wydarzeń obowiązuje rejestracja. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Obsrwatorium Astronomicznego UAM: http://www.astro.amu.edu.pl/pl/urodziny-planetoidy-1572-posnania/ Urodziny planetoidy 1572 Posnania finansowane są głównie ze środków otrzymanych w konkursie Fund_Akcja z Fundacji UAM.

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048