Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Instytutu Kultury Europejskiej UAM „Od III Zjazdu Gnieźnieńskiego do Instytutu Kultury Europejskiej 2000-2019”

1 marca w Gnieźnie odbyło się Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Instytutu Kultury Europejskiej UAM z udziałem Kolegium Rektorów Uczelni Miasta Gniezna. Spotkanie nosiło hasło: „Od III Zjazdu Gnieźnieńskiego do Instytutu Kultury Europejskiej 2000-2019”. Wydarzenie stanowiło kulminacyjny moment gnieźnieńskiej odsłony obchodów jubileuszu stulecia Uniwersytetu Poznańskiego. Towarzyszyła mu specjalna wystawa w galerii IKE, ilustrująca obecność UAM w Gnieźnie.

Instytut Kultury Europejskiej jest integralną częścią UAM, który wpisał się na stałe w krajobraz Gniezna. IKE prowadzi interdyscyplinarne badania nad przemianami w kulturze europejskiej. Studenci mogą zdobywać wiedzę na kierunkach: cywilizacja zachodnioeuropejska, komunikacja europejska oraz projektowanie kultury. Instytut jest miejscem wielokulturowym – uczą się tam studenci z Ukrainy, Rosji, Litwy i Kirgistanu, co roku organizowana jest szkoła letnia dla studentów z Chin, a dzięki programowi Compare your culture w IKE zawitają najlepsi wykładowcy z różnych stron świata.
Rok 2019 to rok Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, który obchodzony jest przez cztery Poznańskie Uczelnie. Kulminacja obchodów nastąpi 7 maja 2019 r.

Przemysław Stanula