UAM ma nowy akademik – METEOR

18 września na Kampusie Morasko oficjalnie otwarto nowy Dom Studencki Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Czekaliśmy na ten moment wiele lat, krok po kroku realizując, przyjętą blisko 20 lat temu, strategię rozwoju naszego Uniwersytetu. Dziś na poznańskim Kampusie Morasko, zwanym przez wielu naukową dzielnicą Poznania, w końcu, w nowym akademiku, zamieszkają studentki i studenci! Po wielu latach rozbudowy, mamy więc w Poznaniu miasteczko studenckie z prawdziwego zdarzenia!  - mówiła Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. - Uniwersytet nasz od wielu lat nie prowadził inwestycji w infrastrukturę mieszkaniową dla naszych studentów. Nie było na to środków. Dziś, po blisko 55 latach, doczekaliśmy się nowego DS-u, w którym swój akademicki dom znajdzie czterysta studentek i studentów UAM. Swoją siedzibę będzie tu mieć także nasze uniwersyteckie Radio Meteor. To wszystko 10 minut pestką od centrum Poznania - dodała Pani Rektor.

Na ręce Jej Magnificencji wpłynął list od Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka. “Niezmiernie mi miło, że dzięki staraniom władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu urzeczywistniła się idea stworzenia nowego domu studenckiego. Doceniam, że Uczelnia, której bogate tradycje kształcenia sięgają XVII wieku, stale zabiega o zapewnienie studentom najwyższych standardów nauki, jak również komfortowych warunków bytowych. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego cennego przedsięwzięcia. Jestem przekonany, że nowo otwarty budynek stanie się dogodną przestrzenią do poszerzania wiedzy oraz umiejętności ludzi młodych, ale też zawiązywania rówieśniczych relacji” - napisał Minister Przemysław Czarnek. List odczytała Dorota Śliwińska - starszy wizytator w Wydziale Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Otwarcie nowego Domu Studenckiego Meteor swoją obecnością zaszczycili także: dr hab. Sebastian Skuza – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Jadwiga Emilewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, posłanka na Sejm RP, Wojciech Jankowiak - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Mariusz Wiśniewski - Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

W imieniu wszystkich studiujących na UAM głos zabrała Przewodnicząca Samorządu Studentów, Julia Przybyłowska.

- Studenci będą mogli zamieszkać w akademiku, który sprosta ich oczekiwaniom. Nie mając problemu bytowego, można więcej działać na uczelni, o wiele lepiej rozwijać się naukowo i kształcić w wybranym kierunku, albo dobierać kolejne pola do rozwoju - mówiła - Mam nadzieję, że Morasko przeżyje tę młodość razem z nami, a jako studenci wykorzystamy ten obiekt, ale i cały Kampus jak najlepiej możemy, żeby integrować życie akademickie, rozwijać naszą kulturę i czerpać z tego, co daje nam uniwersytet - dodała.

Na zakończenie uroczystości Rektorka UAM wraz z Dyrektorem poznańskiego oddziału Alstal  Mariuszem Linowieckim i Kanclerzem UAM, dr Marcinem Wysockim pokroili okolicznościowy tort.

DS Meteor to pięciokondygnacyjny budynek z częścią mieszkalną i usługową dla 400 studentek i studentów. W nowoczesnym budynku znalazło się 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych z aneksem kuchennym i łazienką. Na każdej kondygnacji powstał pokój przeznaczony dla studentów z niepełnosprawnościami. Ponadto na każdym piętrze znajdują się osobne kuchnie z jadalniami oraz pralnie z suszarniami.

Parter budynku będzie pełnił funkcję usługową. Poza stołówką i klubem studenckim, znajdują się tam przedszkole oraz siedziba uniwersyteckiego Radia Meteor. W ramach inwestycji powstały drogi dojazdowe, parking, a także niezbędna infrastruktura techniczna.

W kompleksie DS Meteor znalazły się także:

• przestronny, zielony dziedziniec z patio,
  • boisko/kort tenisowy,
  • stoły do gry w tenisa stołowego,
  • strefa relaksu z hamakami wśród starych brzóz.

Już wkrótce inwestycję uzupełni siłownia oraz minimarket.

Projekt architektoniczny akademika, którego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o. “Warszawa” Sp. k. z Warszawy, został wybrany w 2019 roku w drodze konkursu.

Głównym wykonawcą DS Meteor było konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o. Umowę na realizację robót zawarto w dniu 17 grudnia 2020 r.

Budowa akademika na Kampusie Morasko trwała niespełna trzy lata. Wartość inwestycji z wyposażeniem to niemal 70 mln zł.

fot. Martyna Płaczek, Przemysław Stanula, Adrian Wykrota

Przemysław Stanula