„Zwierzę przede mną” – efekt współpracy studentów i muzealników

Od niedzieli, 28 maja, w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można oglądać wystawę „Zwierzę przede mną”. Ekspozycja jest efektem niemal rocznej współpracy Muzeum z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a zarazem pierwszą w powojennej historii MNP wystawą organizowaną wspólnie przez studentów i muzealników.

- Podjęliśmy współpracę z Muzeum Narodowym w ramach szczególnego projektu - mówi prof. Piotr Korduba, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM. - Studenci studiów drugiego stopnia historii sztuki dobrowolnie, przez rok, mogli być kuratorami poważnej, wpisanej w program tego muzeum wystawy. Poważnej, ponieważ czekała ich praca taka sama, jak muzealników - dodaje prof. P. Korduba. Jak wyjaśnia, studenci musieli wybrać z kolekcji Muzeum Narodowego obiekty, poddać je konceptualizacji i sproblematyzować, dyskutować nad aranżacją, przygotować również teksty do katalogu. - Była to praca, która miała ich przygotować do przyszłej pracy zawodowej, jako kuratorów, muzealników, pracowników instytucji kultury w szerokim rozumieniu. Bardzo nam na tym zależy, żebyśmy naszym studentom, przyszłym absolwentom, pokazali, jak wygląda przyszłość historyków sztuki. O ile wiem, jesteśmy jedynym Instytutem Historii Sztuki, który na coś takiego stawia – zaznacza prof. P. Korduba. Jak podkreśla naukowiec, temat wystawy jest bardzo ważny, bo odnosi się do podmiotowości zwierząt. - Okazało się, że można o tym bardzo bieżącym problemie opowiedzieć przez kolekcję historyczną, bowiem na wystawie nie ma dzieł zupełnie nowych. Są dzieła powstałe pomiędzy XVII wiekiem, a początkiem XXI wieku.  Okazuje się, że one te wszystkie niuanse naszych relacji, a więc i przemoc, i wielkie emocje pozytywne, współpracę, jaka się pomiędzy światem człowieka i światem zwierząt dokonywała, doskonale ilustrują - mówi Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM.

Wystawa “Zwierzę przede mną” będzie prezentowana do 20 sierpnia. Więcej informacji na stronie: https://mnp.art.pl/wydarzenia_i_wystawy/zwierze-przede-mna/

Fot. Martyna Płaczek

Agnieszka Książkiewicz