Działania JM Rektorki UAM w publikacji Natalii Judzińskiej z PAN

W opublikowanej przez Gazetę Wyborczą rozmowiej z Natalią Judzińską, badaczką związana z Polską Akademią Nauk, która w książce “Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie” opisała historię wprowadzenia getta ławkowego na Uniwersytecie w Wilnie, nawiązano do działań na UAM.

Dziennikarz pyta, dlaczego naukowczyni przytacza wypowiedź ministra edukacji i nauki. Autorka odpowiada: “Czarnka cytuję, odnosząc się do sytuacji z lipca 2021 r., gdy Młodzież Wszechpolska wywiesiła przed budynkiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu baner z napisem ‘UAM dla Polaków’. Rektorka uniwersytetu, prof. Bogumiła Kaniewska, zareagowała natychmiast i w swoim wystąpieniu zauważyła, że to hasło i niektóre na nie reakcje ‘zbliżają się niebezpiecznie do myślenia, które przed laty doprowadziło do powstania getta ławkowego’. Wydaje mi się bardzo ważne, by podkreślić, że Kaniewska postanowiła nie tłumaczyć uniwersytetu z faktu przyjmowania obcokrajowców, tylko natychmiast powstrzymała rozwój tej niebezpiecznej w perspektywie sytuacji, wskazując i nazywając język nienawiści”.

Link: https://wyborcza.pl/7,75517,30127729,o-tym-jak-rywka-profitkier-usiadla-po-prawej-stronie-sali.html

Agnieszka Książkiewicz