Data publikacji w serwisie:

Będą środki na modernizację Jowity

Minister Nauki, Dariusz Wieczorek, odwiedził 14 grudnia Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkał się z Rektorką UAM prof. Bogumiłą Kaniewską, a następnie z osobami okupującymi DS Jowita.

Minister przedstawił następujące rozwiązanie problemu akademika: - Uzgodniliśmy, że uczelnia wystąpi do Ministerstwa jeszcze w tym roku i dostanie pieniądze na projekt techniczny, aby można było natychmiast wystąpić po przygotowaniu projektu o pozwolenie na budowę. Natomiast jeżeli chodzi o finansowanie samej budowy, to chcielibyśmy, żeby zapisy w ustawie dotyczącej środków ze specjalnego funduszu dopłat do budownictwa komunalnego, mieszkaniowego, na wynajem były poszerzone o zapis dotyczący uczelni wyższych i akademików - mówił Dariusz Wieczorek.

Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, wyraziła zadowolenie z powodu perspektywy pozytywnego rozwiązania konfliktu. Warto dodać, że wsparcie Ministerstwa w kwestii modernizacji DS Jowita jest tym, o co Władze UAM zabiegały już od kliku miesięcy, aż do dziś bezskutecznie.

Okupujący zapowiedzieli, że planują pozostać w budynku DS Jowita do najbliższej niedzieli włącznie, mają bowiem na ten czas zaplanowane merytoryczne spotkania w akademiku.

Informacje dotyczące stanu DS Jowita i wcześniejszych działań Władz UAM w tym zakresie dostępne są na stronie uczelni, w oświadczeniu Pani Rektor z dnia 13 grudnia 2023 r.: https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/ogolnouniwersyteckie/jowita.-stanowisko-rektorki-uam,-stanowisko-kanclerza-uam

Fot. Przemysław Stanula