Data wydarzenia: -

Dni Arystofanesa

Instytut Filologii Klasycznej (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), Biblioteka Raczyńskich, Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego zapraszają na Dni Arystofanesa, które odbędą się w dniach 18-25 marca w ramach światowego Festiwalu Arystofanesa.

Poznańskie Dni Arystofanesa otworzy międzynarodowa konferencja naukowa „Aristophanes and the Attic Comedy”, która rozpocznie się 18 marca o godz. 9.00 w Instytucie Filologii Klasycznej UAM (Collegium Maius UAM, ul. Fredry 10, s. 328). Zaproszeni prelegenci: prof. Ian Storey, prof. Douglas Olson, prof. Virginia Mastellari, prof. Edmund Stewart, prof. Agnieszka Kotlińska-Toma. Zobacz program konferencji (.pdf)

21 marca o godz. 17.00 na platformie Zoom odbędzie się rozmowa z A.M. Justerem „On rescuing poetry and Aristophanes’ Gerytades. Link do spotkania będzie dostępny na profilu facebookowym Instytutu Filologii Klasycznej UAM.

22 marca o godz. 17.00 w Bibliotece Raczyńskich rozpocznie się publiczne czytanie Sejmu kobiet. Wykład wstępny pt. Gest Lizystraty. Arystofanes pacyfista i „feminista” wygłosi prof. UAM dr hab. Radosław Piętka. Fragment sztuki w języku greckim przeczyta prof. dr hab. Jerzy Danielewicz. Wybrane fragmenty komedii Arystofanesa w przekładzie zaprezentują wykładowcy Instytutu Filologii Klasycznej UAM (pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Magdaleny Stuligrosz) oraz aktorzy teatru studenckiego „Sfinga” (pod kierunkiem dr. Łukasza Bergera).

Dniom Arystofanesa będzie towarzyszyć sesja artystyczno-naukowa Musica Antiqua, Musica Miscellanea, która odbędzie się w dniach 23-25 marca w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Zaproszeni prelegenci: prof. Yves Rechsteiner, prof. Władysław Kłosiewicz, mgr Moniak Woźniak, prof. Rodrigo Calveyra, prof. Mateusz Stróżyński. 25 marca o godz. 18.00 podczas koncertu finałowego w Auli Stuligrosza Akademii Muzycznej zostaną zaprezentowane fragmenty opery Jeana-Philippe’a Rameau Castor et Pollux (wersja z 1737 roku).