Data publikacji w serwisie:

Współpraca prof. Olgi Morozowej z Wydziałem Historii

Życie naukowe w Ukrainie, mimo licznych trudności spowodowanych wojną, nie zamarło. Uczelnie wyższe w takich miastach jak Kijów, Mikołajów czy Charków działają w trybie on-line, co pozwala ich studentom i wykładowcom rozproszonym po niemalże całym świecie uczestniczyć w miarę możliwości w zajęciach.

Jak wszyscy wiemy ponad trzy miliony Ukraińców znalazło schronienie w Polsce. Wśród nich są także naukowcy, głównie kobiety. Część z nich już korzysta z różnych ofert współpracy z polskimi uczelniami. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zaproponował m.in. staże finansowane w ramach projektu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza". Jedną z osób, które skorzystały z tej propozycji jest prof. Olga Morozowa z Czarnomorskiego Uniwersytetu Narodowego im. Petra Mohyły w Mikołajowie.

Prof. Morozowa od kilku lat współpracuje z Wydziałem Historii, a najnowszym tego efektem jest artykuł Польсько-більшовицька війна 1920 р. у звітах західних спостерігачів na temat międzynarodowych aspektów bitwy warszawskiej 1920 r. przygotowany wspólnie z prof. Markiem Mikołajczykiem z Wydziału Historii. Ukazał się on kilka dni temu w najbardziej prestiżowym ukraińskim czasopiśmie historycznym „Український історичний журнал” wydawanym w Kijowie przez Narodową Akademię Nauk Ukrainy.