100 lat UP. Dla dobra Rzeczypospolitej

Sto lat temu, 7 maja 1919 roku, Poznań na chwilę przystanął i oniemiał. Jak pisał dziennikarz ówczesnego Kurjera Poznańskiego, ziściły się tęsknoty i marzenia najlepszych synów narodu, wysiłki Cieszkowskiego i Libelta, a żądania Wegnera, które rozbijały się o twardą odpowiedź systemu pruskiego.

Sto lat temu, 7 maja 1919 roku, Poznań na chwilę przystanął i oniemiał. Jak pisał dziennikarz ówczesnego Kurjera Poznańskiego , ziściły się tęsknoty i marzenia najlepszych synów narodu, wysiłki Cieszkowskiego i Libelta, a żądania Wegnera, które rozbijały się o twardą odpowiedź systemu pruskiego, stały się rzeczywistością.

Tego dnia uroczysty pochód z katedry do Collegium Maius w cesarskim zamku uświadomił mieszkańcom stolicy Wielkopolski, że to, co od niedawna było niemożliwe, stało się faktem.

Cały artykuł dostępny na Uniwerysteckie.pl

autorzy tekstu: