Co w (trawie) puszczy piszczy

Studentki Aleksandra Jędrzejczak, Zuzanna Kicka i Zuzanna Koczorowska oraz Julia Kwaśny są autorkami książki „Przedsiębiorcza Puszcza, czyli ekonomia dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej”, którą przygotowały pod opieką naukową dr Izabeli Cytlak z Wydziału Studiów Edukacyjnych. Podręcznik już niebawem trafi do wielkopolskich szkół i przedszkoli.

„Przedsiębiorcza Puszcza” powstała jako praca zaliczeniowa na zajęciach przedsiębiorczość w edukacji. W ramach zaliczenia należało przygotować materiały dydaktyczne pomocne w edukacji wczesnoszkolnej, które przybliżałyby zagadnienia z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości. W efekcie powstała książka, która zachwyca szatą graficzną i stanowi ciekawą pomoc dla nauczycieli i rodziców, którzy chcieliby z dziećmi rozmawiać o ekonomii.

– Pieniądze od zawsze fascynowały dzieci. Z moich obserwacji wynika, że pomimo iż w podstawie programowej widnieje zapis o edukacji ekonomicznej i kształtowaniu postaw przedsiębiorczych, takich zajęć w polskich szkołach i przedszkolach ciągle brakuje – tłumaczy dr Izabela Cytlak. Naukowczyni od 2009 roku prowadzi na UAM zajęcia z przedsiębiorczości.

– Myślę, że to bardzo ważne, aby popularyzować edukację ekonomiczną od najmłodszych lat. Z tego względu chociażby, że pieniądze są dla dzieci pojęciem abstrakcyjnym. Jeśli zapytamy je, skąd się biorą, to często odpowiadają, że z telefonu lub zegarka. Zwłaszcza elektroniczne formy płatności sprawiają dzieciom wiele trudności, wydaje im się, że strumień gotówki jest dostępny bez limitu. To rodzi sytuacje trudne, często widoczne w sklepach – przekonuje.

– Innym ważnym problemem, na który chciałam zwrócić uwagę, jest sytuacja, w której wiele dzieci dorasta bez możliwości posiadania własnych oszczędności, decydowania o własnych wydatkach. Dzieci i młodzież często nie są włączane do planowania domowego budżetu adekwatnie do swojego wieku. W książce doradzamy, jak możemy te trudności rozwiązać. Jak rozmawiać z dziećmi o finansach – dodaje dr Cytlak.

W książce trudne zagadnienia z zakresu ekonomii objaśniają dzieciom mieszkańcy puszczy. Są oni bohaterami ekonomicznej bajki, na kanwie której przygotowane zostały ćwiczenia, które w książce noszą nazwę ekonomicznych wyzwań. W publikacji znajdziemy także ekonomiczny słowniczek, wyjaśniający między innymi pojęcia kredytu, oszczędności, płatności zbliżeniowej czy hojności. Znajdziemy tu również mnóstwo ciekawych wskazówek i porad.

Cały artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/nauka/co-w-trawie-puszczy-piszczy

tekst: Magdalena Ziółek

fot. Adrian Wykrota