Doktorat honoris causa dla prof. Reinharda Lührmanna

Prof. Reinhard Lührmann, jeden z najwybitniejszych biologów molekularnych w świecie otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Profesor a jednocześnie dyrektor Instytutu Chemii Biofizycznej Maxa Plancka w Getyndze prowadzi badania nad rolą i przemianami RNA.

Uroczystość w Auli Lubrańskiego była okazją do poznania naukowca, z którym liczą się badacze na całym świecie. Dziekan Przemysław Wojtaszek z Wydziału Biologii UAM w przemówieniu powitalnym zaznaczył, że o wyjątkowości wyróżnienia dla jego Wydziału świadczy skromna liczba nazwisk, siedmiu przedstawicieli nauk biologicznych na liście doktorów honorowych naszej Uczelni.

- Zapoczątkowana została ona przez Marię Skłodowską-Curie w 1922 roku, a profesor Lührmann jest 141. doktorem honoris causa w stuletniej historii Uniwersytetu Poznańskiego – mówił prof. Wojtaszek i dodał, że w roku jubileuszu jest to jedyne takie wyróżnienie przyznawane przez naszą Uczelnię.

Dziekan zaznaczył, że w gronie biologów – doktorów honorowych Uniwersytetu znalazł się światowy autorytet w obszarze biochemii i biologii molekularnej, wybitny uczony, badacz mechanizmu i regulacji splicingu, pre-mRNA, a także budowy spliceosomu, autor przełomowych badań prowadzących do zrozumienia kontroli ekspresji genów na poziomie potranskrypcyjnym.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

fot. Adrian Wykrota