Data publikacji w serwisie:

Festiwal Nauki i Sztuki 2021

Rozpoczęła się 24. edycja Festiwalu Nauki i Sztuki 2021. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski podczas ośmiu festiwalowych dni mają do wyboru ponad 400 zróżnicowanych naukowych wydarzeń.

- Zaczynamy święto poznańskiej nauki i sztuki, w trakcie którego będziemy prezentować poszczególnych partnerów festiwalu, a więc uczelnie i inne podmioty, które przyczyniły się do stworzenia bardzo bogatej oferty - mówił prof. Tadeusz Wallas, Przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Nauki i Sztuki podczas inauguracji w Auli Lubańskiego. - Ważnym zadaniem Festiwalu jest promocja, upowszechnianie naukowej wiedzy, rozbudzanie zainteresowania nauką i sztuką.

Jest w czym uczestniczyć, bo organizatorzy zapraszają do udziału w ponad 400 wydarzeniach, które przygotowało blisko tysiąc osób. Partnerami Festiwalu jest 9 naukowych jednostek z Poznania: Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (koordynator), Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Oddział PAN w Poznaniu oraz Laboratorium Wyobraźni.

Podczas uroczystości otwarcia festiwalu przedstawiciele organizatorów - rektorzy i prorektorzy poznańskich uczelni - zostali zaproszeni do namalowania obrazu „Barwy nauki i sztuki”. Jak powstawało dzieło mógł śledzić każdy internauta dzięki transmisji prowadzonej na YouTube.

Wykłady inauguracyjne wygłosili: dr Anna Mleczko i prof. Jakub Rybka z Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii (Biotechnologia – kiedy fikcja z filmów science-fiction staje się rzeczywistością), dr Maciej Kośmicki z Wydziału Socjologii (Czy nauka to pasja? Dla mnie tak!) oraz Agnieszka Jankowiak-Maik znana w sieci jako “Babka od histy” (O Edukacji). Na zakończenie wystąpił Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich.

Zaraz po inauguracji został otwarty dostęp do wydarzeń online, które odbędą się w dniach 9-10 listopada oraz wydarzeń stacjonarnych -  w dniach 15-18 listopada.

Zapraszamy do udziału w Festiwalu Nauki i Sztuki. Pełen program wydarzeń dostępny na stronie internetowej festiwal.amu.edu.pl oraz na Facebooku.

Galeria zdjęć  z inauguracji Festiwalu dostępna na Uniwersyteckie.pl.

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Adrian Wykrota